ترس از بیماری ام اس!

آنچه در مورد علائم بیماری ام اس نمی دانید...

 

علائم بیماری ام اس، مولتیپل اسکلروز، در مقالات زیادی در اینترنت معرفی شده اند. اما اغلب این مقالات توسط افراد غیر متخصص نوشته شده است و لذا این علائم را به دقت و با توضیحات کافی معرفی نکرده اند. به همین دلیل پزشکان مغز و اعصاب بارها مراجعینی داشته اند که علائم و شکایات آنها هیچگونه ارتباطی با بیماری ام اس نداشته، ولی فرد مراجعه کننده ترس زیادی از مبتلا شدن به این بیماری داشته است.

 

در بعضی از این مراجعه کنندگان نگرانی بقدری شدید می شود که علی رغم آنکه پزشک متخصص به او اطمینان می دهد که به این ام اس مبتلا نشده است، ولی خیال بیمار راحت نشده و اصرار دارد که ام آر آی بگیرد. حتی در بعضی موارد مراجعه کننده به چندین متخصص مغز مراجعه می کند و با اینکه همگی متفق القول به او اطمینان می دهند که بیماری ام اس برایش مطرح نیست، بازهم به دنبال متخصص دیگری می گردد!

 

در این مقاله میخواهم کمی در مورد خصوصیات علائم بیماری ام اس که معمولا در سایتها و مقالات دیگر پیدا نخواهید کرد توضیح دهم. البته این مقاله جنبه آموزشی دارد و قرار نیست جای تشخیص پزشک را بگیرد. طبیعتا چنانچه در مورد علائم خود شک دارید لازم است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

اختلال تعادل در ام اس

 

گزگز و بی حسی بدن:

گزگز، سوزن سوزن شدن و بی حسی جزو علائم شایع بیماری ام اس است. اما به این معنی نیست که هرکس دچار گزگز شد، بلافاصله نگران ابتلا به بیماری ام اس شود. بسیاری از افراد در طول زندگی بارها چنین حسی را در قسمتهای مختلف بدن تجربه کرده اند، بدون آنکه دچار ام اس باشند. آنچه در بیماری ام اس تجربه می شود، تنها یک احساس ساده ی گزگز نیست. بلکه یک احساس ناخوش آیند حسی است که همره با درد، خارش و سوزش می باشد. درد در این حالت خفیف ولی آزار دهنده است.

 

تمامی علائم بیماری ام اس، و از جمله علائم حسی آن، ناشی از آسیب در قسمتی از مغز یا نخاع می باشد. این نکته بسیار مهم است و کمک زیادی به افتراق علائم بیماری ام اس از مشکلات اضطرابی می کند. برای مثال گزگز و بی حسی در بیماری ام اس محدود به یک قسمت از بدن است و ممکن است کل یک دست یا پا، قسمتی از تنه و یا صورت را درگیر کند. چون فقط قسمتی از سیستم عصبی درگیر شده است، انتظار نداریم بیمار از بی حسی کل بدن شکایت داشته باشد. همچنین علائم ام اس قرار نیست ناگهانی شروع شده و ناگهانی هم محو شود و یا بسرعت از قسمتی از بدن به قسمت دیگر انتقال یابد. بلکه همانند سایر نشانه های ام اس، این علائم حسی بتدریج شروع شده و با  گذشت زمان شدیدتر می شود و روزها و هفته ها بطول می انجامد و نهایتا بهبود آن هم تدریجی خواهد بود.

 

علائم گزگز، بی حسی و خواب رفتن در بیماریهای اضطرابی هم بصورت شایعی دیده می شود. اما مکانیسم ایجاد آنها با ام اس فرق دارد و لذا به شکل متفاوتی خود را نشان می دهد. اضطراب باعث نفس کشیدن های سریع می شود. چنین حالتی مخصوصا در حملات پانیک دیده می شود. تنفس سریع باعث تغییراتی در مواد شیمیایی موجود در خون ایجاد شده و منجر به بروز احساس بی حسی و گزگز می گردد. معمولا این حس از صورت شروع شده و به پایین می آید و بعضا کل بدن را فرا میگیرد. اغلب این گزگز در مدت کوتاهی برطرف شده و بعضا به دلایلی تا چند روز باقی می ماند. همچنین بیماریهای اضطرابی فرد را نسبت به بدن خود حساستر می کند و لذا بیمار متوجه تغییرات مختلف حسی در بدن می شود. علائم حسی ناشی از مشکلات اضطرابی می تواند بسرعت ایجاد شده یا برطرف گردد و یا از جایی به جای دیگر بدن پرش نماید. پس اگر امروز در انگشتان خود احساس گزگز دارید، فردا در ران پا و پس فردا در صورت، این علامت مربوط به ام اس نیست.

 

پرش عضلات:

بسیاری از ما تابحال چنین حالتی را تجربه کرده ایم که برای مدتی گوشه ی چشم یا پلکمان پریده است. بعضی از افراد از چنین حالتی می ترسند و نگران می شوند که نکند مبتلا به بیماری خطرناکی شده اند. توجه کنید اینگونه پرشهای عضلانی جزو علائم بیماری ام اس نیست. در اغلب موارد چنین پرشهایی وقتی دچار استرس و نگرانی هستیم پیش می آید و بعد هم برطرف می شود. البته اگر اینگونه پرشهای عضلانی دائمی و مکرر شده و نقاط مختلف بدن را درگیر کند، لازم است به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید تا از نظر بعضی بیماریهای دیگر بررسی شوید اما آن بیماری ها ام اس نخواهد بود.

 

نورالژی تریژمینال:

در این حالت فرد دچار دردهای تیر کشنده ای در ناحیه صورت و فک می شود. این دردها همچون رعد و برق می آیند و می روند. دردها در هنگام جویدن غذا و یا لمس صورت شدیدتر می گردند. در اغلب بیماران چنین علامتی ربطی به بیماری ام اس ندارد. فقط اگر فرد در دوران جوانی به آن مبتلا شود و علائم بیماری را در سایر نقاط بدن هم داشته باشد، در مورد بیماری ام اس هم بررسی خواهد شد.

 

خستگی در ام اس

 

خستگی:

خستگی شدید و بیش از حد جزو علائم شایع بیماری ام اس است. اما نمی تواند تنها علامت فرد باشد. مبتلایان به ام اس در کنار خستگی شدید، علائم متعدد دیگری هم دارند و پزشک با توجه به علائم همراه مشکوک به بیماری ام اس می شود. خستگی نمی تواند اولین علامت ابتلا به ام اس باشد.

 

اختلال تعادل در ام اس

 

سرگیجه، گیجی و اختلال تعادل:

این موارد می توانند جزو علائم بیماری ام اس باشند. من هر روز در مطب مراجعینی دارم که با یک یا چند تا از این علائم مراجعه می کنند. اما آخرین باری که تشخیص بیماری ام اس را فقط بر حسب همین علائم گذاشته ام، واقعا بیاد ندارم. چرا که در اکثر این بیماران علت سرگیجه مسائل دیگری غیر از بیماری ام اس است. همچنین توجه داشته باشید که گیجی با سرگیجه متفاوت است. گیجی به حالتی می گویند که در آن فرد می بیند که اطاق به دور سرش می چرخد و یا خود در حال دوران است. اما گیجی به سنگینی و منگی سر می گویند. سرگیجه می تواند ناشی از بیماری ام اس باشد ولی گیجی دلایل دیگری دارد.

 

ضعف در ام اس

 

ضعف ناگهانی:

ضعف بدنی جزو علائم ام اس محسوب می شود. ولی شروع ضعف ناگهانی در یک قسمت از بدن، نمی تواند علامتی از شروع این بیماری باشد. بلکه در این علائم ناگهانی باید به سکته مغزی شک کرد. همانند گزگز و بی حسی، ضعف عضلانی هم در بیماری ام اس شروع و بهبود تدریجی (روزها تا هفته ها) دارد. تنها تعداد کمی از علائم ام اس ممکن است شروع ناگهانی داشته باشند که آنها هم مشخصات ویژه و اختصاصی خود را دارند.

 

تاری دید در ام اس

 

تاری دید:

تاری شدن دید جزو علائم نسبتا شایع از شروع بیماری ام اس است و علت آن التهاب عصب چشم (نوریت اپتیک) می باشد. اما ابتدا باید منظورمان را از تار شدن دید بیان کنیم. آنچه در اینجا تاری دید می گوئیم، اختلالی است که واضحا دید شما را محدود می کند. پس اگر از فاصله ی دور براحتی می توانید ثانیه شمار ساعت دیواری و یا زیر نویس های تلویزیون را ببینید، این تاری دید ناشی از نوریت اپتیک محسوب نمی شود. همچنین مشکلات چشمی ناشی از ام اس بعلت التهاب عصب بینایی است و بنابراین نمی تواند مرتب کم و زیاد شده و یا بین دو چشم جابجا گردد. وقتی نوریت اپتیک شروع شود، باید سیر خود را طی کند، یعنی در ابتدا شدت تاری دید بصورت تدریجی زیاد شده و سپس به آرامی و در عرض چند هفته فروکش نماید.

 

لکه های سفید در ام آر آی:

اگر ام آر آی مغز لکه های سفید نشان داد، آیا ابتلا به ام اس تائید می شود؟ خیر!

عوامل زیادی می تواند باعث ایجاد لکه های سفید در مغز شود. وقتی بیماری ام اس تائید می گردد که تمام این موارد را داشته باشید:

  • علائم شما مطابق با علائم بیماری ام اس باشد.
  • پلاکها در مناطق خاص و متعدد مغز و نخاع باشد
  • یافته های مغزی نشان دهنده ضایعات قدیمی و جدید در کنار هم باشد.

هیچگاه وجود لکه های سفید در ام آر آی به تنهایی مطرح کننده ی بیماری ام اس نخواهد بود.

 

وجود بیماری ام اس در بستگان نزدیک:

خواهرم ام اس گرفته است، منهم دچار احساس گزگز و خستگی هستم. آیا ام اس دارم؟

از نظر آماری شانس ابتلا به ام اس در بستگان نزدیک مبتلایان به ام اس بیشتر از جمعیت عادی است. ولی اگر صد بیمار ام اسی داشته باشیم، بین خواهر و برادران آنها نهایتا 5 نفر مبتلا به ام اس خواهند شد و 95 نفر دیگر سالم خواهند ماند.

 

سخنی با همکاران پزشک

ترس از بیماری ام اس حتی در بین بعضی از همکاران پزشک رشته های دیگر هم وجود دارد. بعضی از بیمارانی که با احتمال ام اس توسط سایر همکاران به متخصصین مغز و اعصاب ارجاع می گردند، مشکل دیگری غیر از بیماری ام اس دارند.

 

ترس از به تاخیر افتادن تشخیص بیماری ام اس، منطقی نیست. اعلام زودهنگام این تشخیص، قبل از تکمیل شدن بررسی های لازم، بیش از آنکه مفید باشد ضرر خواهد داشت. با عنایت به وجود ترس بیش از حد از بیماری ام اس در جامعه، بهتر است پزشکان قبل از اعلام نام این بیماری به بیمارشان، یکبار دیگر شواهد ابتلا را بررسی نمایند، مگر آنکه در این مورد کاملا مطمئن شده باشند.

 

دلیل این توصیه این است که در بیماری ام اس، شروع درمان اورژانسی نیست. بر طبق شواهد علمی درمان حملات حاد، تاثیری در پیش آگهی نهایی بیمار نخواهد داشت. پس بهتر است فرصتی برای بررسی مجدد گذاشته شود. گاهی چند کلمه ی نامناسب ممکن است کل زندگی و آینده ی بیمارمان را بهم بریزد.

 

سخن آخر:

اگر در مورد ابتلا به بیماری ام اس نگران هستید، بهترین کار این است که به متخصصین این بیماری مراجعه کنید. سعی نکنید با کمک گرفتن از مطالب مختلف اینترنت خودتان به تشخیصی برسید. این کار فقط سردرگمی شما را بیشتر خواهد کرد. بیماری ام اس حتی برای پزشکان متخصص آن هم بیماری پیچیده ایست و گوش دادن به اظهارنظرهای افراد غیر وارد در مورد این بیماری فقط مشکل شما را بیشتر میکند.

 

مقالات مرتبط:

به تشخیص های دکتر گوگل اعتماد نکنید!

خرافات و واقعیتها در مورد ام اس (بخش اول)

خرافات و واقعیتها در مورد ام اس (بخش اول)

 

  عضویت در صفحه اینستاگرام سایت: ClinicBrain


نویسنده: دکتر مهدی دهقانی - متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

 

    * برای مشاهده آدرس مطب دکتر دهقانی به قسمت تماس با ما بروید

     * برای آشنایی با سوابق علمی دکتر دهقانی کلیک کنید

     * برای اطلاع از راههای تماس با دکتر دهقانی کلیک کنید

 

 
 
 
 
 
 
 

ارسال نظر

سارا : درد چشم
4 8
سلام آقای دکتر ترو خدا جواب بدین از حدود دو ماه پیش یه سری علائم مشکوک مپل سوزن سوزن شدن مشاهده کردم که رفتم دکتر و ام ار ای سر و گردن دادم که گفتن تو ام ار ای مفز دو تا ضایعه ی خیلی کوچیک هست که احتمالش خیلی کمه ام اس باشه اما از همون دو ماه پیش چشمام درد گرفت که متغیره یعنی گاهی چشم چپ یا راست یا هر دو و با تکون دادن بیشتر میشه و خود دردش هم متغیره کم و زیاد میشه یه وقتایی هم خیلی کم میشه البته قبل از اینکه درد چشام شروع بشه تقریبا یه هفته چشام به خصوص یکیش خیلی پلک میزد بعد دردش شروع شدالانم بعضی وقتا چشام پلک میزنه اوایل فقط چشم درد داشتم اما دو سه هفته است سر درد هم میگیرم که اونم دردش و محلش متغیره اما مشکل بینایی ندارم سوالم از شما اینه آیا درد چشم بدون مشکل بینایی جز علائم نوریت اپتیک هست؟ آیا ممکنه اگه الان مشکل بینایی ندارم طی چند روز یا هفته ی آینده ی دچار مشکل بشم؟ آخه تو اینترنت خوندم یه خانمی گفته بود( من دو ماه درد چشم داشتم و بعدش دچار تاری شدم که رفتم دکتر و دکتر گفته خود درد چشم هم به تنهایی یه حمله حساب میشه ) هم چین حرفی درسته که از درد چشم تا تاری چند ماه طول بکشه؟ چون مشکل بینایی نداشتم استرسم کمتر بود اما از وقتی حرف این خانومو خوندم دارم از استرس میمیرم میگم نکنه منم هر لحظه چشام تار بشه اینم بگم که دکتر یه ماه پیش 6 تا آمپول دگزا نوشت که تو دو هفته زدم و دردش خوب شد اما بعد دوباره شروع شد و دوباره که پیشش رفتم گفت هر وقت درد چشم داشتی دوباره 6 تا بزن ولی من دیگه نزدم و رفتم یه دکتر دیگه که گفت نمیخواد دگزا بزنی سوالم اینه اگه تا حالا دچار مشکل بینایی نشدم میتونه به خاطر زدن این 6 تا دگزا باشه و در واقع دگزاها از مشکل بینایی جلوگیری کرده باشه؟ ترو خدا جواب بدین ممنونم
بهنام : تشکر
2 8
خدا پدرت را بیامرزد که برای چند روز به ملت امیدواری میدهی امیدوارم من هم آم اس نداشته باشم با این تفاسیر شما ندارم انشاالله
محمدهاشم : تشکر
5 1
باسلام چقدر خداپسندانه و علمی توضیح دادین کاش تعدادپزشکای امثال شما زیادبشن،ما مشکل پزشک نداریم،مشکل پزشک باشعوروفهمیده و انسان داریم الان درهرصورت تمایل دارم یک جلسه حتی برای ملاقات جنابعالی مطب بیام و ویزیت بشم
شهربانو نجات : تشکر
5 0
با سلام و خسته نباشی خدمت شما واقعا ممنون از توضیحات و درک بیماران بخصوص کسایی مثل من ک وسواس فکری و اضطراب دارم خیلی مطالب در مورد ام اس خوندم ولی هیچ کدام اینقد قشنگ و واضح خیال بیماران راحت نکرد. به نظرم شما بیشتر از جسم بیمار به فکر ارامش روحی انها هستین. واقعا لذت بردم. چون خودم ترس شدید از ام اس و سرطان دارم وسالهاست دارو استفاده میکنم اما هنوز خوب نشدم اگر نزدیک بودم حتما حتما شمارو به عنوان پزشک خودم انتخاب میکردم
بی نام : تشکر
5 2
با تشکر فراوان از شما پزشک دلسوز من همه علایم رو دارم ولی نظریات شما کور سوی امیدی در من ایجاد کرد
فاطمه : سوال
3 2
سلام خدمت شما خوشحالم که میبینم پزشکی مث شما هستدکه اطلاعات درست بده ممنون میشم اگر به سوالم جواب بدید و نگرانیمو برطرف کنید من حدود دو سه هفته پیش رفتم ازمایشگاه ازمایش خون دادم از روز بعدش پام شرو به گزگز کرد روز اول دس میزدی به روش خیلی بد گزگز میکردش ولی کم شدش الان فقط انگشتای پای چپم یه حس بدی دارن گزگز نیستش ولی انگار لامسش ازون یکی پام کمتر شده باشه (یذره)بعد من کلا یه ماه تو استرس شدید بودم قبل این ماجرا و این که کلا تپش قلبم خیلی تند تر از حالت معمول شده و من نبض و یچیزی مث جریان خون که عبور میکنه رو حس میکنم یبار تو ساق پام یبار ران یبار گردن و یسری تیر کشیدنا تو سرم و پام و شکمم و یکمی پشتم سمت راست پشت سرم نبض داره و احساس سنگینی میکنم یه مقداری از پشت چشمم تیر میکشه سریع برطرف میشه و یوقتایی بینیم اینجوریه و نکته بعد این که من تو دست چپم بعد از دو هفته از پای چپم احساس گزگز حس کردم نمیدونم چجوری براتون توصیف کنم گزگز نه مث خواب رفتن انگار که وزوز میکنه معمولا وقتی میذارم دسمو رو میز بدتر میشه و این که از یه سال پیششم کمبود ویتامین دی داشتم
فاطمه : سوال
2 4
نیاز به مراجعه به پزشک دارم؟یا از اضطرابه خودش میره چون دو سه هفتس ادامه داشته منو مضطرب کرده
ناشناس : دعای خیر
2 0
بسیار عالی بود . خدا خیرتان بدهد.
مهدی : تجربه شخصی
2 0
سلام، من دکتر نیستم ولی لطفا نظر منو نمایش بدید دوستانی که این مشکلات اینطوری دارند مثل پرش عضلانی،پرش پلک، سردرد، سرگیجه خواب رفتگی دست و پا و صورت، حرکت ناگهانی انگشتان ، کتف یا هر جای دیگه،احساس سنگینی پلک ،تپش قلب، درد سینه ها،دست،پا که به صورت گذرا اتفاق میوفته احساس تاری دید یا خیلی چیز های دیگه که تا الان تجربه نکردین و کردین،منم همه این حالت رو داشتم و نگران بودم جوری که ماه اول یک ساعت بدون استرس از اینکه مریض شدم حالا چی کار کنم نگذروندم الان 2 سال گذشته و من به اون روزا که 1 سال طول کشید نگاه می کنم هم گریه ام میگیره هم خندم.حتما دکتر برین (دکتر اعصاب) معاینه میکنه و به راحتی عدم مشکل و متوجه میشه و به شما میگه ولی اگر استرس داشته باشین مثل من حرف دکترم قبول نمی کنین و پیش خودتون میگین با این علائم حتما مریضم حالا ms یا als یا پارکینسون یا بیماری های مشابه ،اینارو گفتم که کسی مثل من 1 سال 2 سال عمرشو حروم نکنه و به حرف دکتر اعتماد کنه و از اینکه سالمه خداروشکر کنه،"بعد از چند وقت دستتون میاد، هر دفعه رو یجا از بدنتون ذهنتون درگیر میشه چون متاسفانه دچار روان تنی و توهم بیماری شدید مدت زیادی طول میکشه اگر ورزش نکنید و اروم نباشد تا فکرتون آزاد شه...(تجربه شخصی)لطفا پزشک برید بعد حرفای منو یادتون بیارید.
رهگذر : خدا خیرتون بده
1 0
خیلی سپاسگزارم ازتون و ممنونتونم ،منی که نصفه شبی از ترس به ام اس و شنیده های آدم های نا مطلع خوابم نمیبرد و شما آروم کردین ،انشاالله که همیشه در زندگیتون آرامش داشته باشین
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 2 کاربر

اینستاگرام سایت

اینستاگرام سایت

@ClinicBrain