طب سنتی و درمان بیماری ام اس؛

قسمت پنجم؛ درمانهای بررسی شده.

 

در مقالات قبلی گفتیم که طبق آمارها، اکثر بیماران مبتلا به ام اس در دوره ای از روند درمان خود سراغ طب سنتی می روند. برای کمک به این افراد و آگاه کردن آنها در مورد طب مکمل و حاشیه این سلسله مقالات را نوشتیم و در این مقاله می خواهیم آن دسته از شاخه های طب مکمل و حاشیه که سودمندی آنها در کاهش علائم بیماری ام اس به اثبات رسیده است را برای شما معرفی کنیم تا در این زمینه یک مصرف کننده آگاه باشید.

 

 واقعیت این است که تعداد کمی از روشهای طب مکمل تا بحال در آزمون های بالینی مورد بررسی کامل قرار گرفته اند. بنابراین اطلاعات علمی و مستدل در این مورد زیاد نیست. یافته هایی که در این قسمت در مورد روشهای مختلف طب مکمل و جایگزین نوشته ایم همگی بر پایه علمی هستند و از آزمونهای بالینی انجام شده روی این روشها استخراج شده اند.

 

درمان با نیش زنبور عسل

علت مطرح شدن چنین درمانی در طب مکمل بر پایه این نظریه است که نیش زنبور عسل حاوی پروتئینهایی است که بر روی سیستم ایمنی اثر دارد. مکانیسم این تاثیر تا بحال مشخص نشده است و یک ارزیابی بالینی جدید روی این مساله نشان داده است که اثر نیش زنبور عسل در بیماران ام اس فقط در حد دارونما است و تاثیر بیشتری ندارد. همچنین بدلیل واکنش آلرژیک ممکن است در بیمار عوارض شدیدی ایجاد کند که حتی باعث مرگ شود. بنابراین این درمان توصیه نمی گردد.

 

 تغذیه

در طب سنتی تبلیغات زیادی بر روی مساله درمان ام اس با رژیم غذایی صورت می گیرد. در گذشته تصور می شد که با رژیم غذایی خاص می توان بیماری ام اس را درمان کرد. ولی تحقیقات جدید روی انواغ غذاها و اسیدهای چرب چنین تاثیری را نشان نداده است. بنابراین ادعای "رژیم غذایی معجزه آسا" علمی نیست. شواهدی وجود دارد که مصرف مکمل های حاوی امگا 3، امگا 6، و ویتامین E در این بیماران می تواند مفید باشد.

 

گیاهان داروئی

در مورد مصرف گیاهان دارویی برای بیماری ام اس باید دقت کنید. بعضی از گیاهان می توانند مفید باشند، ولی تعداد دیگری مضر هستند و می توانند بیماری را بدتر کنند. همچنین مصرف بعضی از گیاهان ممکن است با داروهای شما ایجاد تداخل کنند. هرچند در این زمینه مطالعات کمی وجود دارد ولی مواردی که در بررسی ها به اثبات رسیده اند عبارتند از:

 

مصرف این داروها برای کاهش بعضی علائم ام اس می تواند کمک کننده باشد:

 • سنبل الطیب (والرین): برای بیخوابی
 • کاواکاوا (Kawa kawa): برای اضطراب
 • کران بری (Cranberry): برای جلوگیری از عفونت ادراری
 • پسیلیوم (Psyllium): برای یبوست

 

از این گیاهان در بیماری ام اس باید اجتناب کرد. چون باعث تحریک سیستم ایمنی می شوند و با توجه به بیش فعال بودن این سیستم در بیماری ام اس می توانند مضر باشند:

 • اسطوخودوس
 • سیر (Garlic)
 • گزنه
 • گل همیشه بهار (گل اشرفی)
 • یونجه (Alfalfa)
 • شیرین بیان
 • جنسینگ
 • گیاه چشم گاو یا تنباکوی کوهی (Arnica)
 • علف تب بر (Boneset)
 • مامیران (Celandine)
 • دروسرا (Drosera)
 • اکیناسه (Echinacea)
 • کشمشک (Mistletoe)
 • قارچ ریشی (Reishi Mushroom)
 • قارچ شیتیک (Shiitake)
 • نخل آمریکای لاتین (Saw pailmetto)

 

 

ویتامین ها و سایر مکمل ها

مصرف مکمل های ویتامینی در بیماری ام اس باید کنترل شده و تحت نظر پزشک باشد. بعضی ویتامینها نقش مفیدی در ام اس دارند ولی مصرف بعضی دیگر حتی می تواند مضر باشد. به این نکات دقت کنید:

 

 • ویتامین D: ثابت شده است که افرادی که ویتامین د بیشتری دریافت می کنند، کمتر در معرض ابتلا به بیماری ام اس هستند. اما در افرادی که به ام اس مبتلا شدند، مصرف ویتامین د تاثیر خاصی بر سیر بیماری ندارد. مصرف ویتامین D و کلسیم برای جلوگیری از پوکی استخوان لازم است و این مورد در افرادی که تحت درمان با استروئید (کورتون) هستند و یا مجبور به استفاده از ویلچر می باشند اهمیت بیشتری دارد. ویتامین D را نباید بیش از حد مصرف کرد چون می تواند آسیب کبدی ایجاد کند.

 

 

 • ویتامین های ( A، C، E): این ویتامینها خاصیت آنتی اکسیدانی دارند. اثر این گروه از ویتامینها دوگانه است. از یک طرف بعلت کاهش اثرات مضر رادیکالهای آزاد میتوانند میزان آسیب رسانی به میلین و آکسون را کاهش دهند و از طرفی دیگر بعلت تحریک سیستم ایمنی (که در ام اس بیش فعال است) می توانند آسیب رسان باشند. بنابراین مصرف آنها باید زیر نظر پزشک باشد.

 

 • ویتامین B6: این ویتامین هم اثراتی دوگانه دارد. مقادیر خیلی کم آن به تنظیم سیستم عصبی کمک کرده و مفید است. در حالیکه مقادیر خیلی زیاد آن برای سیستم عصبی آسیب رسان است و حتی می تواند علائم مشابه ام اس بوجود آورد.

 

 • ویتامین B12: تعداد کمی از مبتلایان به ام اس دچار فقر ویتامین B12 هستند و مصرف مکمل های ویتامین ب 12 در این گروه مفید و ضروری است.

 

 • ویتامین C: بررسی های بالینی نتوانسته است اثر مفیدی برای مصرف ویتامین ث جهت جلوگیری یا درمان عفونت ادراری نشان دهد.

 

 

 • سلنیوم، روی، ملاتونین و هورمون دی هیدرو اپی آندروسترون (DHEA): خاصیت تحریک کننده سیستم ایمنی دارند. بنابراین در بیماری ام اس که خودبخود سیستم ایمنی بیش فعال است یا نباید مصرف شوند و یا در دوزهای کم مصرف گردند.

 

هومیوپاتی

تاثیر همومیوپاتی بر بیماری ام اس اثبات نشده است. بنابراین نباید آنرا جایگزین درمانهای متعارف این بیماری کرد.

 

آروماتراپی

در این روش روغن بعضی از گیاهان بخصوص را به صورت بخور و یا ماساژ پوستی استفاده می کنند. این روش خطر کمی دارد و مخارج آن هم قابل قبول است. در چند آزمون بالینی تاثیر مثبت این روش در درمان افسردگی و اضطراب نشان داده شده است.

 

طب سوزنی

طب سوزنی شاخه ای از طب قدیم کشور چین است. در این روش سوزنهای ظریفی به نقاط خاصی از بدن وارد می کنند و هدف این است که جریان انرژی موجود در بدن را تغییر دهند. طب سوزنی نمی تواند سیر بیماری ام اس را تغییر دهد و یا حملات آن را کم کند. ولی بررسی ها نشان داده است که در مبتلایان به بیماری ام اس، استفاده از طب سوزنی تا حدی باعث کاهش میزان اضطراب، افسردگی، درد، سرگیجه و مشکلات مثانه می گردد.

 

بیوفیدبک

در این روش میزان بعضی عملکردهای بدنی شخص (مثل ضربان قلب) را توسط مونیتور به بیمار نشان می دهند و به او کمک می کنند تا بتواند این عملکردها را کنترل نماید. این روش در بیماری ام اس می تواند به کاهش اضطراب، بی خوابی، درد، سفتی عضلات و بی اختیاری مثانه و روده کمک نماید.

 

کایروپراکتیک

در این روش با دستکاری روی ستون فقرات سعی می کنند فشار وارد بر اعصاب را کاهش دهند. تحقیقات انجام شده نشان داده است که انجام این کار بر میزان حملات و سیر بیماری ام اس تاثیری ندارد. از جمله عوارض نادر این درمان می تواند سکته مغزی باشد.

 

ماساژدرمانی

ماساژ به کاهش گرفتگی عضلانی و درد ها کمک می کند و تا حدی باعث آرامش بیمار می گردد.

 

ورزش

ورزش میزان توانایی های بیمار مبتلا به ام اس را افزایش می دهد و تاثیرات مفیدی بر مشکلات حرکتی، سفتی عضلات، پوکی استخوان، کمردرد، خستگی، بی خوابی، ضعف، مشکلات روده و مثانه و کنترل افسردگی، اضطراب و خشم دارد. البته این بیماران باید از فعالیتی که باعث خستگی شدید و یا داغ شدن بدن میشود پرهیز نمایند.

 

یوگا

انجام یوگا به کاهش درد، اسپاستیسیته و اضطراب بیماران ام اس کمک می کند و لذا توسط انجمن ملی ام اس توصیه می گردد.

 

تای چی

تای چی شاخه ای از طب سنتی چین است و مجموعه ای از حرکات نرمشی است که در فرد ایجاد آرامش هم می کند. این روش می تواند سفتی عضلات را کاهش داده و به راه رفتن بیمار کمک کند.

 

هیپنوتیزم

هیبنوتیزم می تواند به کاهش اضطراب و کاهش درد مبتلایان به ام اس کمک کند.

 

درمان الکترومغناطیس (آهن ربا)

این روش که با فرض تصحیح اختلال تعادل الکتریکی بدن انجام می شود، چندان بررسی علمی نشده است. شاید انجام آن به کاهش اسپاستیسیته و مشکلات مثانه بیماران ام اس کمک کند ولی هنوز از نظر کارآیی و ایمنی مورد بررسی دقیق قرار نگرفته است.

 

خنک کردن بدن

بیماران ام اس می دانند که گرم شدن بدن علایم آنها را شدیدتر می کند. بلعکس خنک کردن مختصر بدن (مثلا با جلیقه ی خنک کننده) با افزایش سرعت هدایت عصبی به کاهش علائم بیمار کمک می نماید. ممکن است در آینده نزدیک سرما درمانی جزو درمانهای استاندارد برای بیماری ام اس شود.

 

حذف فلزات مضر و برداشتن آمالگام دندانی

هیچگونه شواهد علمی که نشان دهد برداشتن آمالگام دندانی (بدلیل وجود جیوه در آن) و یا تصفیه خون برای حذف فلزات مضر تاثیری بر سیر بیماری ام اس داشته باشد وجود ندارد و لذا انجام آنها توصیه نمی گردد.

 

در مجموع آنچه در بررسی های علمی نشان داده شده و در تحقیقات به اثبات رسیده این است که یکسری از روشهای طب مکمل و حاشیه (طب سنتی) می توانند به کاهش و کنترل بعضی علائم بیماری ام اس کمک کنند. بنابراین بیماران می توانند از اینگونه روشها استفاده نمایند. توجه داشته باشید که هیچکدام از روشهای گفته شده در بالا نمی توانند سیر بیماری ام اس را تغییر دهند و یا تعداد حملات آنرا کم کنند. بنابراین اینگونه روشها فقط نقش مکمل درمان دارند و نمی توانند جایگزین داروهای فعلی شما بشوند.

 


لطفا ادامه مطلب را در مقالات بعدی بخوانید. پیشنهاد میکنم این سری مطالب را بترتیب مطالعه نمائید تا بیشترین استفاده را برایتان داشته باشد.

 طب سنتی و درمان بیماری ام اس:

 


نویسنده: دکتر مهدی دهقانی - متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

آدرس مطب: تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان نگار, ساختمان پزشکان نگار، طبقه همکف

تلفن: 88884489

 نقشه مطب

 

ساعت کاری:

شنبه: 10:30-14                          * برای آشنایی با سوابق علمی دکتر دهقانی کلیک کنید

دوشنبه: 14-17                           * برای اطلاع از راههای تماس با دکتر دهقانی کلیک کنید

چهارشنبه: 10:30-16                 * برای عضویت در سامانه پیامکی کلیک کنید

 
 
 
 
 
 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

چند تا از علائم ام اس که در زنان بیشتر دیده می شود

آیا گزگز دست و پا نشانه ام اس است؟

مدت زمان بروز علائم ام اس چقدر است؟

عاقبت بیماری ام اس چیست؟ آیا کشنده است؟

باید و نبایدهای تست ام اس در خانه

6 راهکار تشخیص خانگی ام اس

چگونه با ام اس عمر طبیعی داشته باشیم؟

راهنمای جامع درمان ام اس[در طب مدرن و سنتی]

15 علامت ام اس در خانم ها که نباید نادیده گرفته شود

انقباض عضلات چرا رخ میدهد؟[بررسی دلایل منقبض شدن عضله]

لکه سفید روی مغز نشانه چیست؟ 【دکتر دهقانی】

علائم ام اس خوش خیم چیست؟【جدیدترین راه درمان】+ ویژگی ها و تشخیص

عواقب بیماری ام اس【4 عارضه اصلی】 + عوامل ایجاد کننده ام اس

میزان فلج شدن بیماران ام اس [نشانه های بیماری MS] + درمان ام اس

بیماری ام اس چیست؟【 همه چیز در باره ام اس 】نشانه ها وعلائم آن

توهم بیماری ام اس【10 نشانه خاموش】حتما مطالعه کنید!!!-دکتر دهقانی

طب سنتی و درمان بیماری ام اس؛ قسمت اول: طبقه بندی شاخه ها

طب سنتی و درمان بیماری ام اس؛ قسمت دوم: راز جذابیت طب سنتی

طب سنتی و درمان بیماری ام اس؛ قسمت سوم: در بوته آزمایش

طب سنتی و درمان بیماری ام اس؛ قسمت چهارم: مصرف آگاهانه

طب سنتی و درمان بیماری ام اس؛ قسمت پنجم: درمانهای بررسی شده.

خرافات و واقعیتها در مورد ام اس (بخش دوم)

خرافات و واقعیتها در مورد ام اس (بخش اول)

پرسش و پاسخ: بیماری ام اس (مولتیپل اسکلروز)

درمان بیماری ام اس (مولتیپل اسکلروز)

بیماری ام اس چگونه پیشرفت می کند؟

چشم انداز (پیش آگهی) بیماری ام اس چگونه است؟

نحوه تفسیر ام آر آی مغز ام اس و راه های تشخیص آن

علایم بیماری ام اس (مولتیپل اسکلروز)

بیماری ام اس (مولتیپل اسکلروز) چیست؟

اینفوگرافیک: علایم بیماری ام اس یا مولتیپل اسکلروز

سوالات رایج درباره بیماری ام اس

طب مکمل در درمان بیماری ام اس

10 / 10
از 4 کاربر

پر بیننده ترین عناوین

برای اختلال خواب به چه دکتری مراجعه کنیم؟

10 تا از بهترین دکترهای متخصص میگرن در 1401

10 متخصص سردرد خوشه ای در سال 1401

بهترین دارو برای سندروم پای بیقرار چیست؟

پانیک چیست؟

قرص نوروفیدبک چیست ؟

ضربه به سر، علائم، عوارض، و روش های درمان

میگرن عصبی چیست؟【علت،علائم،درمان】در سال 2022!

راهکار درمان سردرد میگرنی در منزل【سریع و واقعی】دکتر دهقانی

8 قرص معروف میگرن + معرفی بهترین قرص!!!

ارگوتامین سی چیست؟مقدار و نحوه مصرف+عوارض!!!

میگرن چیست؟ (انواع، علائم، عوارض، درمان)

سردرد میگرنی چیست؟ علایم و راهکارهای درمان

علائم میگرن【15 نشانه شایع!!!】 + راهکار درمان 2021

چگونه با ام اس عمر طبیعی داشته باشیم؟

راهنمای جامع درمان ام اس[در طب مدرن و سنتی]

همه چیز در مورد قرص ریتالین 10 میلی گرم[Ritalin 10mg]+ عوارض و فواید

آتروفی مغز【کوچک شدن مغز】چیست؟ + علل ابتلا و درمان

15 علامت ام اس در خانم ها که نباید نادیده گرفته شود

انقباض عضلات چرا رخ میدهد؟[بررسی دلایل منقبض شدن عضله]

لکه سفید روی مغز نشانه چیست؟ 【دکتر دهقانی】

علائم ام اس خوش خیم چیست؟【جدیدترین راه درمان】+ ویژگی ها و تشخیص

کلینیک نوروتراپی در تهران【Tdcs】مرکز روانشناس و مشاور

سرگیجه در ام اس چگونه است؟【MS】+ علائم وعلت به وجود آمدن آن

چگونه متوجه بیماری ام اس شویم؟【12 علائم 】+ علل ایجاد

عواقب بیماری ام اس【4 عارضه اصلی】 + عوامل ایجاد کننده ام اس

میزان فلج شدن بیماران ام اس [نشانه های بیماری MS] + درمان ام اس

بیماری ام اس چیست؟【 همه چیز در باره ام اس 】نشانه ها وعلائم آن

عوارض نوروتراپی

بهترین دکتر نورولوژی در تهران【5 نورولوژیست برتر】1401

شکل ستون فقرات【انسان سالم】شبیه چیست؟

بهترین پزشکان فوق تخصص ستون فقرات تهران

5 بیمارستان برتر فوق تخصصی ستون فقرات تهران در سال 1401

بهترین کلینیک تخضصصی ستون فقرات و مغز و اعصاب در تهران

بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران【+هزینه هر جلسه؟!】

هزینه نوروفیدبک【200,000 تومان】- 02144477467

🔴 نقشه مغزی در پانیک!

تحریک الکتریکی ترانس کرانیال 【tDCS】 چیست؟

روش انجام QEEG 【نقشه برداری مغز】

کاربردهای QEEG【نقشه برداری مغزی】

نقشه برداری مغز 【QEEG】 چیست؟

چه افرادی از درمانهای نوروتراپی【تحریک الکتریکی مغز】 سود می برند؟

نوروتراپی چیست؟【روش نوین درمان مغز】+ مزایای نوروتراپی بر مغز

درباره کلینیک نوروتراپی دکتر دهقانی در بیمارستان پیامبران

پانیک (حمله وحشت) چیست؟ اینستاگرام

توهم بیماری ام اس【10 نشانه خاموش】حتما مطالعه کنید!!!-دکتر دهقانی

سندرم تونل کارپ: اینستاگرام

آشنایی با بیماری: مننژیت

بیماری منیر: اینستاگرام

به تشخیص های دکتر گوگل اعتماد نکنید!

ریتالین چیست؟【 مزایا و معایب ریتالین】+ آموزش ساخت ریتالین منزل

خرافات و واقعیتها در مورد ام اس (بخش اول)

تمرینات نرمشی برای مبتلایان به کمردرد + تصاویر

علایم و نشانه های اصلی پیرمغزی کدامند؟

دلایل سبکی سر و غش کردن

تمرینهای نرمشی مفید برای کاهش کمردرد

اینستاگرام سایت

اینستاگرام سایت

@ClinicBrain