نوروپلاستیسیتی چیست؟

 

نوروپلاستیسیتی (NEUROPLASTICITY) چیست؟

 

مغز ما دائماً توسط تجربه شکل می گیرد. بیشتر ما امروز نسبت به 20 سال پیش رفتارها و افکار بسیار متفاوتی داریم. این تفاوت، همان نوروپلاستیسیتی (انعطاف پذیری عصبی) در عمل است. یعنی تغییراتی در ساختار و سازماندهی مغز، که در حین تجربه، یادگیری، و سازگاری رخ می دهد.

 

با هر تکرار یک فکر یا احساس، ما یک راه عصبی را تقویت می کنیم و با هر فکر جدید، ما شروع به خلق یک راه تازه از بودن می کنیم. این تغییرات کوچک، وقتی به اندازه کافی تکرار شوند، منجر به تغییراتی در نحوه عملکرد مغز ما می شوند.

 

نوروپلاستیسیتی بخش عضله سازی مغز است. آنچه که اغلب انجام می دهیم، در آن قوی تر می شویم، و آنچه که انجام نمی دهیم آرام آرام محو می شود. این پایه فیزیکی است برای اینکه که تکرار یک فکر یا عمل برای بارها و بارها، قدرت آن را زیاد می کند، در طول زمان اتوماتیک می شود، و جزئی از ما می شود. ما به معنای واقعی کلمه به آن چیزی تبدیل می شویم که می اندیشیم و انجام می دهیم.

 

 

نوروپلاستیسیتی در سراسر زندگی ما در حال کار است. بر اساس اینکه چه چیزی مورد استفاده قرار می گیرد، ارتباطات داخل مغز ما بطور دائمی قوی تر یا ضعیف تر می شوند،. افراد جوان به آسانی تغییر می کنند، چون مغز آنها خیلی انعطاف پذیر است. اما همانطور که سن ما زیاد می شود، تغییرات به آسانی رخ نمی دهند، چون مغز بخشی از انعطاف پذیری خود را از دست می دهد و ما در نحوه فکر کردن، یاد گرفتن و ادراک بیشتر ثابت می شویم.

 

از آنجا که مغز محور همه افکار و اعمال ماست، با کنترل نوروپلاستیسیتی می توانیم همه کارهایی را که انجام می دهیم و همه فکرهایی که میکنیم را، بهبود بخشیم. نوروفیدبک با این اصول اساسی نوروپلاستیک کار می کند تا به شما در کنترل ذهنتان کمک کند.


عناوین مرتبط:

 

بیوفیدبک چیست؟

نوروفیدبک چیست؟ 

نقشه مغزی چیست؟

امواج مغزی چه هستند؟

مشاهده نمونه نتایج درمانی دکتر دهقانی در حیطه نوروفیدبک

 

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 6 کاربر

اینستاگرام سایت

اینستاگرام سایت

@ClinicBrain