نقشه برداری مغز یا QEEG یکی از جدیدترین روشها برای بررسی عملکرد مغز و یافتن اختلالات آن است. در این روش میزان فعالیت الکتریکی سطح مغز از روی پوست اندازه گیری شده و سپس این اطلاعات با جمعیت نرمال مقایسه می شود تا پزشک بتواند پی به اختلال احتمالی در عملکرد نواحی مختلف مغز ببرد.

 

روش انجام نقشه برداری مغز ساده و بدون درد است و هیچگونه اشعه ای ندارد. لذا انجام آن حتی در خانمهای باردار و کودکان هم مقدور است. برای انجام این کار لازم است بیمار روی یک مبل راحت بنشیند و کلاه مخصوص نقشه برداری روی سرش قرار بگیرد. سیمهایی روی این کلاه قرار دارد که اطلاعات مربوط به امواج مغزی را به دستگاه QEEG منتقل می کند. برای انتقال بهتر این امواج، مقدار مختصری ژل مخصوص زیر گیرنده های کلاه قرار می گیرد. این ژل بدون رنگ و بدون بو است و براحتی با آب شسته می شود.

 

یکی از مزایای نقشه برداری مغز این است که در این روش برخلاف MRI نیازی نیست بیمار در یک فضای تنگ و پر سر و صدا قرار بگیرد. بلکه بیمار براحتی چشمانش را می بندد و به صندلی راحتی تکیه می دهد و هیچگونه استرس یا دردی حین انجام این کار ندارد.

 

اطلاعات بدست آمده از نقشه برداری مغز بسیار متفاوت از روشهای تصویر برداری است. در روشهایی نظیر سی تی اسکن یا ام آر آی، فقط ظاهر و ساختار مغز بررسی می شود و امکان بررسی عملکرد مغز نیست. ولی در QEEG پزشک از عملکرد نقاط مختلف مغز آگاهی پیدا می کند و اطلاعاتی از مغز بدست می آورد که با هیچ روش دیگری نمی توان به آن پی برد.

 

💠 مزایای روش QEEG:

 

✅ در این روش از هیچگونه دارو یا تزریقی استفاده نمی شود.

 

✅ انجام این روش بدون هیچگونه اشعه ای است و لذا در کودکان و خانمهای باردار هم قابل انجام است.

 

✅ این روش به بررسی عملکرد و فعالیت مغز می پردازد و صرفا محدود به تصویر برداری از ظاهر مغز نیست

✅ در مقایسه با بسیاری از روشهای تشخیصی دیگر، از نظر هزینه این روش مقرون به صرفه تر است.

 

✅ حتی بیماریهایی نظیر افسردگی و اضطراب و یا بیش فعالی کودکان که با روشهای دیگر قابل بررسی نیستند، در نقشه برداری مغز بررسی می شوند.

 

✅✅ بر خلاف سایر روشها، با اطلاعات نقشه مغزی، پزشک قبل از شروع درمان می تواند میزان پاسخدهی به دارو را حدس زده و مناسبترین روش درمانی را انتخاب نماید.

 

✅در بسیاری از بیماریها‌، از جمله در سکته مغزی، بیش فعالی و افسردگی، پزشک می تواند با بررسی QEEG در مراحل ابتدای بیماری، با دقت خوبی در مورد پیش آگهی بیماری در آینده تخمین بزند.

 

✅ این روش بخوبی نشان می دهد که کدام قسمت مغز و تا چه حدی دچار اختلال عملکردی شده است و لذا بهترین راهنما برای انتخاب نوع درمان است.

 

✅ حتی افراد سالم هم می توانند با انجام نقشه برداری مغز، به بررسی عملکرد مغز خود پرداخته و احتمال ابتلا به اختلالاتی نظیر آلزایمر را در آینده بررسی نمایند.

 

 

 

چنانچه تمایل به انجام QEEG (نقشه برداری مغز) دارید، می توانید با اطلاعات بیمارستان فوق تخصصی پیامبران به شماره تلفن زیر تماس گرفته و از نحوه انجام و هزینه آن اطلاع پیدا نمایید.

تلفن اطلاعات بیمارستان فوق تخصصی پیامبران: 02148991600  و 02148991601 

آدرس بیمارستان پیامبران: فلکه دوم صادقیه (آریاشهر)، خ آیت الله کاشانی، بلوار اباذر

 

 

 

نویسنده: دکتر مهدی دهقانی - متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 6 کاربر

اینستاگرام سایت

اینستاگرام سایت

@ClinicBrain