🔴 درمانی متفاوت برای افراد متفاوت!

 

اصل این مقاله را در اینستاگرام دکتر دهقانی با تصاویر کاملتر بخوانید

 

دکتر مهدی دهقانی:

 

در گذشته روال درمان بیماران این بود که بیماری آنها تشخیص داده میشد و سپس "بیماری" درمان میشد.

 

 

امروزه علم پزشکی به این نتیجه رسیده که آدمها با هم متفاوتند. پس درمان آنها هم باید با هم متفاوت باشد. به این روش جدید درمان می گویند:

 

▶Personalized Medicine

 

 

🔄در اسلایدهای بعدی بصورت نمودار، مقایسه ای بین روش پزشکی امروزی و پزشکی آینده انجام شده است.

 

 

در این روش، پزشک به جستجوی ویژگی های هر فرد می گردد و سپس درمان را بر حسب خصوصیات او "طراحی" میکند. یعنی دو نفر با یک نوع بیماری، بدلیل تفاوتهای فردی، درمانهای متفاوتی دارند و اینجا هدف درمان "بیمار" است نه درمان "بیماری".

 

 

♻مزیت این سبک، بالاتر رفتن کیفیت درمان و کاهش عوارض جانبی مداخلات است. چون روش درمانی دقیقا برای "شما" طراحی شده است و در این طراحی، ویژگی های اختصاصی شما در نظر گرفته شده است.

 

البته این سبک از درمان هنوز در آغاز راه است ولی قطعا روزی خواهد رسید که قبل از شروع درمان، از هر فرد آزمایشات و بررسی های لازم گرفته خواهد شد و سپس داروی خاص خود فرد برای وی "ساخته" و تجویز خواهد گردید.

 

 

در حیطه بیماریهای مغز و اعصاب یکی از بررسیهای بسیار کمک کننده برای طراحی "درمان اختصاصی"، بررسی عملکرد مغز قبل از شروع فرایند درمانی است. یکی از بهترین و در دسترس ترین راههای بررسی عملکرد مغزی، استفاده از نقشه مغزی یا QEEG است.

 

در دپارتمان نوروتراپی، ما قبل از تجویز هر گونه دارو یا روش درمانی، ابتدا از مراجعه کنندگان نقشه مغزی میگیریم و آنرا با افراد نرمال مقایسه میکنیم تا بر حسب خصوصیات و ویژگیهای مغز مراجعین، درمان را شروع کنیم و تاثیر این کار بر بالارفتن کیفیت درمان را دیده ایم.

 

 

🔴 قسمت دوم

 

بعلت استقبال از پست قبلی با عنوان فوق در مورد روش پزشکی شخصی سازی شده یا Personalized Medicine تصمیم گرفتم طی چند پست این مبحث را بازتر کنم...

 

دادن تشخیص درست در پزشکی و مخصوصا در حیطه بیماریهای مغز و اعصاب بسیار بسیار مهم است. 

 

مراجعین متعددی دارم که به اینجانب مراجعه کرده و ذکر می کنند که از درمانهای قبلی شان نتیجه مطلوبی نگرفته اند. وقتی بررسی می کنم میبینم مشکل اصلی در عمده این موارد این است که تشخیص بیماری مطرح شده در گذشته برای ایشان "درست" نبوده است.

 

💠بنظر بنده هفتاد درصد روند درمان این است که پزشک به تشخیص درست برسد. اگر این مرحله بخوبی انجام شود، شروع روند درمان کار آسانی خواهد بود.

 

البته برای رسیدن به تشخیص دقیق، پزشک و بیمار باید "وقت کافی" صرف کنند. ویزیت های سریع السیر این اشکال فنی را دارند که روند شرح حال گرفتن و معاینه کردن کامل انجام نشده و لذا درمان تجویزی نتیجه مطلوب را ممکن است نداشته باشد.

 

 

متوسط تعداد ویزیت های بنده در یک ساعت، غالبا بیشتر از چهار یا پنج بیمار نمیشود. البته مراجعینم گهگاه از این مساله شکایت میکنند که ساعتها معطل شده اند تا نوبتشان بشود و چرا من سریعتر ویزیت نمیکنم!

 

◀واقعیت این است که از نظر بنده، اینکه بتوانم فقط یک بیمار را کامل ویزیت کرده و درمان درست را تجویز نمایم، خیلی بهتر از این است که فرضا ده بیمار را در همان مدت ببینم اما بعلت این سرعت کاری، در یکی از آن ده مورد اشتباهی داشته باشم. شاید به لحاظ اقتصادی دیدن بیماران بیشتر مطلوبتر باشد، ولی بنظرم در حیطه کار درمانی، اقتصاد در درجه چندم اهمیت خواهد بود.

 

از وقتی که کار در حیطه نوروتراپی را شروع کردم و از نقشه مغزی در تشخیص بعضی از مراجعینم کمک گرفتم، دیدم که این فناوری برای رسیدن به تشخیص دقیق و انتخاب روش درمانی مناسب خیلی کمکم می کند.

 

شاید برای دو بیمار با دو گونه علائم، یک بیماری مطرح باشد ولی پاسخ درمانی آنها به یک دارو متفاوت خواهد بود. علت این مساله وجود تفاوتهای بین فردی است. مثلا دو نفر هر دو میگرن دارند ولی یکی به خوبی به اولین دارو جواب میدهد ولی دومی به چند نوع دارو مقاوم است.

 

انجام QEEG در این موارد این مزیت را دارد که اینگونه تفاوتهای فردی را نشان داده و دید بهتری برای انتخاب نوع درمان به پزشک میدهد.

 

 

♻ البته طبیعتا منظور این نیست که در تمام افراد این روند تشخیصی را انجام دهیم. چون یک مساله مهم در حیطه بهداشت و درمان، مبحث سود-هزینه است. یعنی نمیتوان صرفا بخاطر مفید بودن یک روش تشخیصی، آنرا برای همه انجام داد، چون باید هزینه اینکار برای جامعه هم لحاظ شود.

 

 

مثلا در آزمایش خون چکاپ سالیانه، پزشک موارد خاصی را درخواست کرده و از انجام صدها تست دیگر صرفنظر میکند. چون مشخص شده در یک جامعه بزرگ، فقط انجام آزمایشات خاصی بصورت سالیانه و عمومی، منطبق با مبحث سود-هزینه است و درخواست بسیاری از آزمایشهای تخصصی دیگر فقط در شرایطی برای جامعه از نظر مالی به صرفه است که پزشک، در شرح حال و معاینه دلیلی بر انجام آنها پیدا نماید.

 

 

در حیطه پزشکی شخصی سازی شده نیز فعلا انجام اینگونه بررسی ها محدود به موارد مقاوم به درمان و پیچیده است. البته احتمال دارد در آینده، هزینه درمانهای ناموفق محققین را مجاب کند که قسمتی از روشهای بررسی بیومارکر ها را در غالب افراد قبل از شروع درمان انجام دهند تا میزان موفقیت درمانی بالاتر رود.

 

🔴 قسمت سوم

 

بعلت استقبال از پست قبلی با عنوان فوق در مورد روش پزشکی شخصی سازی شده یا Personalized Medicine تصمیم گرفتم طی چند پست این مبحث را بازتر کنم. لطفا ابتدا پستهای قبلی را بخوانید...

 

 

♻البته طبیعتا منظور این نیست که در تمام افراد از انجام نقشه مغزی یا QEEG برای تشخیص دقیقترکمک بگیریم. چون یک مساله مهم در حیطه بهداشت و درمان، مبحث سود-هزینه است. یعنی نمیتوان صرفا بخاطر مفید بودن یک روش تشخیصی، آنرا برای همه انجام داد، چون باید هزینه اینکار برای جامعه هم لحاظ شود.

 

 

مثلا در آزمایش خون چکاپ سالیانه، پزشک موارد خاصی را درخواست کرده و از انجام صدها تست دیگر صرفنظر میکند. چون مشخص شده در یک جامعه بزرگ، فقط انجام آزمایشات خاصی بصورت سالیانه و عمومی، منطبق با مبحث سود-هزینه است و درخواست بسیاری از آزمایشهای تخصصی دیگر فقط در شرایطی برای جامعه از نظر مالی به صرفه است که پزشک، در شرح حال و معاینه دلیلی بر انجام آنها پیدا نماید.

 

 

◀در حیطه پزشکی شخصی سازی شده نیز فعلا انجام اینگونه بررسی ها محدود به موارد مقاوم به درمان و پیچیده است. البته احتمال دارد در آینده، هزینه درمانهای ناموفق محققین را مجاب کند که قسمتی از روشهای بررسی بیومارکر ها را در اکثر افراد قبل از شروع درمان انجام دهند تا میزان موفقیت درمانی بالاتر رود.

 

 

اینکار کمک می کند تا پزشک بتواند درمان اختصاصی هر فرد را با توجه به خصوصیات او طراحی کند تا هم کیفیت درمانی بالاتر باشد و هم عوارض درمانی کمتر گردد.

 

اصل این مقاله را در اینستاگرام دکتر دهقانی با تصاویر کاملتر بخوانید

 

🌍دوست دارید درباره تکنیکهای نوروتراپی بیشتر بدانید؟

 

◀ دکتر مهدی دهقانی متخصص بیماریهای مغز و اعصاب و ستون فقرات در کلینیک نوروتراپی بیمارستان پیامبران اقدام به تنظیم عملکرد مغز به کمک روشهای جدید نوروتراپی و بدون دارو می نمایند.

 

💠 آدرس بیمارستان پیامبران: ‌‌‌تهران، فلکه دوم صادقیه، خیابان آیت الله کاشانی، بلوار اباذر

 

⬅ تلفن دپارتمان نوروتراپی برای گرفتن وقت: 02148994577

 

ساعت تماس: روزهای اداری از ۹ صبح الی ۴ عصر

 

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 6 کاربر

اینستاگرام سایت

اینستاگرام سایت

@ClinicBrain