چکاپ رایگان مغز

 

بخش پرسش و پاسخ در صفحه اول سایت یکی از پرمخاطب ترین قسمتهای سایت کلینیک مغز و اعصاب و ستون فقرات می باشد. دکتر دهقانی در این قسمت به سوالات بازدیدکنندگان سایت پاسخ می دهند. جهت استفاده بهتر شما از این بخش و سوالات پاسخ داده شده قبلی, در سری مقالات پرسش و پاسخ برحسب موضوع سوالات آنها را دسته بندی کردیم تا راحت تر بتوانید از مطالب این بخش استفاده کنید. جهت مطرح کردن سوال جدید به قسمت پایین صفحه اول سایت مراجعه نمائید.

 

سوالات مطرح شده درباره درد گردن و دیسک گردن:

 


 

پرسش:

باسلام خدمت دکتر محترم.مادرم قبلا دیسک کمر وتنگی نخاع عمل کردن.اما الان 6ماهه که گردن وکتفش درد میکنه.دکتر بهشون دارو و گردنبند داد که بازهم درد دارن. جواب ام ار ای ایشان بصورت زیرهست:دکتر ایا به مرحله جراحی رسیده دیسکش.اخه خیلی درد دارن تو کتف و دستش؟

MRI: Loss of normal cervical lordosis and resversed kyphosis are seen. At C6-c7 level,disk herniation is visible as central and left paracentral disk protrusion resulting in marked thecal sac impression and relative canal narrowing at that level. Disko/osteophyte bulging is visible at C3-C4, C4-C5 and C5-C6 levels partial obliterating biforamina. Medulla oblongata and cervical cord are of normal signal intensity and caliber with no extrinsic compression. The bone marrow signal is normal.

 

 پاسخ:

آنچه از جواب ام آر آی مادرتان مشخص است این است که ایشان در 4 مهره گردنی بیرون زدگی دیسک دارند که سه مورد چندان شدید نیست هرچند که به اعصاب گردن فشار می آورد ولی در سطح چهارم بیرون زدگی دیسک شدیدتر است و می تواند باعث درد شدیدبخصوص در دست چپ شود.

 

در مورد نیاز به جراحی در دیسک های گردنی واقعیت این است که هیچگاه پزشک فقط از روی جواب ام آر آی پاسخ قطعی نمی تواند بدهد. تصمیم گیری نهایی در مورد نیاز یک فرد به جراحی دیسک گردن به عوامل متعددی بستگی دارد که جواب ام آر آی فقط یکی از آنهاست. بعضی از عوامل مهم دیگر عبارتند از سن بیمار، وضعیت سلامت جسمی وی از نظر سایر بیماریها مثل قند و فشارخون و مسائل قلبی، شدت درد بیمار و سیر علایم وی طی سه ماه اخیر، یافته های غیرطبیعی در معاینه بالینی، میزان پاسخ به درمان دارویی مناسب و فیزیوتراپی، میزان دسترسی بیمار به مراقبت های بعد از عمل و عوامل دیگر...

 

در مورد مادر شما بدون دیدن ایشان و معاینه نمی توانم جواب قطعی بدهم. اگر درمان مناسب دارویی گرفته اند و فیزیوتراپی هم انجام داده اند ولی هیچگونه کاهشی در درد نداشته و بلعکس دردشان شدیدتر شده باشد، احتمال نیاز به جراحی بالاتر می رود.

 


پرسش:

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما اقای دکتر

26 سالمه که تو یه تصادف بعد از برخورد با شیشه اتومبیلی که سرنشینش بودم دچار درد شدید گردن شدم بعد از معاینه و ام ار ای که دادم جوابش این بود disc bulging at the c3-c4 که بعد از مراجعه دکترم گفت دیسک دارم ولی در حد عمل نیست با گردنبند خوب میشه. 2 ماه گذشته گردنم بیشتر درد میکنه بازوم تیر میکشه و انگشتم بیحس میشه. گردنم بشدت درد میکنه و قابل حرکت نیست. به نظر شما با رضایت خودم میتونم عمل کنم تا از درد خلاص شم؟ گفتن بازم برم ام ار ای به نظر شما ام ار ای ضرر نداره دوبارش؟ با این شرایط اگه خودم بخوام عمل کنم دکترم باید عملم کنه یا نه وایا درد میکشم؟ مرسی از وقتی که به من دادید.

 

 پاسخ:

آسیب گردنی بدنبال تصادف ممکن است خفیف باشد ولی تا مدتها درد آن ادامه پیدا کند. مثل آسیب شلاقی گردن که در مقاله علل درد گردن  در مورد آن توضیح داده ام. ولی در مواردی درد نشانه ای از یک آسیب مهم و جدی است. این موارد که رادیکولوپاتی و میلوپاتی نام دارند می توانند خطرساز شوند و باید حتما زیر نظر پزشک متخصص درمان گردند و بعضا جراحی لازم دارند.

در مورد شما با توجه به شدیدتر شدن درد و تیرکشیدن و بیحسی ایجاد شده لازم است بررسی کامل شوید. انجام ام آر آی مجدد برایتان مفید است و ضرری  هم ندارد. تشخیص نیاز به جراحی با پزشک معالج است و اگر عمل بدون دلیل انجام شود تاثیری در کاهش درد نخواهد داشت. بهتر است با یک پزشک متخصص دیگر هم مشورت نمایید.

 


پرسش:
با سلام و خسته نباشید خدمت شما. سوالی دارم که البته دکتر هم مراجعه کردم اما گفتند که گرفتگی عضله هست. من مدت چهار ماه هست که در قسمت زیر کتف راستم درد دارم. به طوری که بعضی مواقع به ستون مهره ها میزنه درد . و همچنین به دست راستم. البته احساس میکنم که عضلات زیر کتف که مربوط به دست راست میشود دچار گرفتگی میشود. اما در طول این چهار ماه هیچ فرقی نکرده. و من هم هر دوازده ساعت یکبار از داروی متاکاربامول استفاده میکنم. سوالی که دارم اینه که آیا این درد به دیسک کمر ارتباط دارد؟ یا اینکه آرتوروز هست؟ البته من شغلم اتو کاری هست . با اتو های صنعتی. ممنون میشم اگه به من پاسخ دهید با تشکر فراوان
 
 پاسخ:

با توجه به توضیحاتی که دادید در درجه اول باید از نظر احتمال دیسک گردن بررسی بشوید.

آرتروز گردن در درجه بعد مطرح است. افتراق این دو با انجام MRI گردن مشخص می گردد.

دیسک کمر درد در پاها ایجاد می کند و به کتف ربطی ندارد.

 


پرسش:

سلام و خسته نباشید پسری 29 ساله هستم میخواستم واسه دیسک کمر و گردن و ضعیف بودن عصب های دستم که درد دارم و باعث خواب رفتن میشه میخواستم راهنماییم کنید. ممنون میشم

 

پاسخ:

دیسک کمر و دیسک گردن می تواند در سنین جوانی شروع شود. البته هر نوع دردی در این نواحی به معنی وجود دیسک نیست و در نوار عصب و عضله و در تصاویر ام آر آی وجود دیسک محرز میشود. عکسهای ساده از ستون فقرات نمی توانند خود دیسک را نشان دهند و بیشتر برای بررسی آسیب و شکستگی مهره کاربرد دارند.

یک علامت مهم در دیسک کمر یا گردن این است که اینها باعث ایجاد دردهایی می شود که به پا یا دست تیر می کشد و این علامت مهمی است. معمولا شدت درد ناشی از دیسک با فعالیت بیشتر شده و با استراحت کاهش می یابد.

در موارد خفیف تا متوسط می توان با درمانهای دارویی و فیزیوتراپی بیمار مبتلا به دیسک را درمان کرد و این درمانها حتی می تواند شدت بیرون زدگی دیسک را کم کند. در موارد شدید جراحی لازم می شود.

خواب رفتگی عصبهای دست می تواند به دلیل دیسک گردن باشد. البته یک دلیل شایع دیگر آن گیر افتادن عصب دست در ناحیه مچ است که به آن سندرم تونل کارپ می گویند. تشخیص این دو از هم با معاینه بیمار و گرفتن نوار عصب و عضله امکانپذیر است.

 


پرسش:

با سلام و خسته نباشیدطی تصادفی که داشتم دچار دیسک گردن شدم. از اون روز 80 روز میگذره. دوبار ام ار ای رفتم یک دوره فیزیوتراپی و 20 جلسه سونا. هنوز درد دارم در شانه و بازو و گردن. دستم کمی ضعیف شده. دکترم گفته تا عید خوب نشه عمل میکنم. میخواستم ببینم میشه تهران پیش شما عمل کنم؟ واقعا دارم اذیت میشم بیشتر از 15دقیقه میشینم فشار میاد. نظر دکتر دومم این بود که اگه درد ادامه داشته باشه عمل میخواد. اینم نتیه ی ام ار ایم:

.mild degenerative chang in cervical region associated with marginal spur formation 2.disc bulging at the c3/4 leve

 

پاسخ:

با توجه به اینکه میگویید دستتون ضعیف شده و در ام آر آی هم دیسک گردن مشاهده شده و علی رغم درمان دارویی و فیزیوتراپی بهبودی نداشتید، نیاز به عمل جراحی برای شما محتمل است. علت اینکه قطعی نمی گویم این است که شما را معاینه نکردم و تصاویر ام آر آی را ندیدم. البته بنده جراح ستون فقرات نیستم، بلکه متخصص مغز و اعصاب (نورولوژیست) هستم ولی همکارانی دارم که جراح ستون فقرات هستند و می توانند چنین عملی را انجام بدهند. در صورت تمایل حضوری با کلیه مدارک و تصاویر انجام شده مراجعه کنید تا راهنمائیتون کنم...

 


پرسش:

با عرض سلام وخسته نباشید. پدر من تقریبا 2 سال هست که در دستشون چپشون بیشتر انگشت کوچیک و دومیشون احساس سوزش دارن. جدیدا دست راستشون هم همینطور شده. پارسال به دکتر مراجعه کردن و ایشون گفتن از دیسک گردن هست و براشون عمل دیسک گردن انجام دادن اما هیچ بهبودی حاصل نشد. به دکترهای زیادی مراجعه کردن و بهشون گفتن که عصب 7 که تحت فشار بوده ترمیم نشده و برای همین سوزش و درد از بین نرفته. هفته گذشته ایشون یک ام آر آی انجام دادن من براتون نتیجه ام آر آی رو میفرستم ممنون میشم تشخیصتون رو بفرمایید باتشکر قبلی.  عکس نوار عصب و عضله رو هم متعاقبا براتون ارسال میکنم.

 

پاسخ:

جواب MRI ای که فرستادید نشون میده که ایشون در چندین مهره گردنی دچار دیسک و استئوفیت (زوائد استخوانی) هستند. شدت دیسک و فشار روی عصب در سمت راست بیشتر است. در مناطقی که قبلا عمل شده هم در حال حاضر تنگی و فشار به عصب ها مشهود است. این فشار ممکنه بعلت استخوان سازی مجدد در همون ناحیه باشه. در هر صورت اینکه هر دو دست سوزش دارند به علت اینه که عصب های هر دو طرف در گردن همچنان تحت فشار هستند و مجددا باید با یک جراح ستون فقرات مشورت کنید.

 


پرسش:

سلام. من چند روزی هست که احساس می کنم ناحیه ی 15 سانتی از مچ دست چپم (پایین تر از آرنج و 15 سانتی متر مانده به مچ) کمی لاغر تر از دست راستم هست. به یک متخصص ارتوپد مراجعه کردم وباازمایش الکترومیوگرافی که انجام دادن بهم گفتند که دیسکی در مهره 6 5 هست. سوال من این است که آیا این عامل باعت لاغر شدن ساعد دستم شده؟ جای امیدواری هست؟ آیا ساعد دستم به حالت عادی بر می گردد؟ دکتر دارو ویتامین دی جهت تزریق و قرص پیروکسیکام و ویتامین بی و کرم رزماری برایم نوشته است و فیزیوتراپی. آیا دکترم درست تشخیص داده است؟ شدت بیماری چقدر است؟ باید به متخصص اعصاب هم مراجعه کنم؟ آیا با ابن آزمایش دیسک مشخص می شود؟ چه کنم تا هر چه زودتر بهبود یابم لطفا بنده را راهنمایی فرمایید. نتیجه ازمایشم در چند خط به صورت زیر بوده است:

Conclusion: These findings are compatible with : Moderate C5-C6 Radiculopathy.Lt>>Rt side.

علل این بیماری ؟ سپاس

 

پاسخ: 

بله لاغر شدن (آتروفی) عضلات دست بعلت دیسک گردن امکانپذیر است. در چنین مواردی کاهش حجم عضله با ضعف همان ماهیچه همراه است. بهتر است به یک متخصص مغز و اعصاب هم مراجعه کنید. دیسک گردن در نوار عصب و در ام آر آی مشخص میشود. بین درمانهایی که براتون تجویز شده فیزیوتراپی از بقیه مهمتر است. در مورد شدت بیماری بعد از رویت جواب ام آر آی دقیقتر می توان اظهار نظر کرد.

 


بیشتر بخوانید:

معرفی بهترین قرص برای درد گردن


 

نویسنده: دکتر مهدی دهقانی - متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

آدرس مطب: تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان نگار, ساختمان پزشکان نگار، طبقه همکف

تلفن: 88884489

 نقشه مطب

 

ساعت کاری:

شنبه: 10:30-14                          * برای آشنایی با سوابق علمی دکتر دهقانی کلیک کنید

دوشنبه: 14-17                           * برای اطلاع از راههای تماس با دکتر دهقانی کلیک کنید

چهارشنبه: 10:30-16                 * برای عضویت در سامانه پیامکی کلیک کنید

ارسال نظر

یه دختر جوان : درخواست راهنمایی
2 0
طی برخورد خودرو به من و کوبیدن سرم به زمین حافظه ام را کاملاً از دست دادم اما با سعی پزشک متخصص مغز واعصاب در تهران توانستم گذشته ام را بیاد آورم اما نمیتوانم چیزی را بخاطر بسپارم،آیا حافظه بنده برای بخاطر سپردن زندگی ام امکان بهبودی دارد؟!با سپاس فراوان
مدیریت : پاسخ
3 1
با گذشت زمان امکان بهتر شدن مشکل حافظه شما وجود دارد. البته اینکه کدام قسمت از مغز طی ضربه آسیب دیده هم مهم است. لطفا سوالات را در بخش پرسش و پاسخ صفحه اول سایت مطرح نمائید.
آرزو : درد کمر
13 6
سلام اقای دکتر من یک ماهی هست که بین دو کتفم درد و سوزش دارم و همچنین ستون فقرات و کمرم درد میاد که میزنه به پام و نمی تونم تکون بدم یا خیلی سخت میشه چند ماهی هست که خواب رفتگی و سوزن سوزن شدن دست و پاهام هست طوری که در عرض 10ثانیه خواب می ره و خیلی درد آور هست و عادی نیست میشه راهنمایی کنید علت چیه
زینب سادات : دیسک گردن
12 4
سلام خسته نباشید.من پشت ماهیچه قلبم به شدت درد داشت.ودست چپم حسابی درد داره حتی کوچکترین وسیله هم نمیتونم تو دستم زیاد نگه دارم دستم درد میگیره تست های قلب دادم خداروشکر مشکل قلبی نبود.بیشتر موقع ها هم کتف چپم و گردنم درد میگیره.MRIدادم دکتر گفت التهاب دیسگ گردن داری.میشه نظر شما هم بدونم.براتون گزارش رو میفرستم. Spinal alignment is normal Discal spaces are normal without any herniation Neural foramina are normal bilaterally Vertebral body and posterior element are normal in shape and signal Central canal diameter is normal No lesion in the course of nerve roots.
خودم : انواع ام آر آی
5 1
سلام بیماری که مشکل تنفس داره و کپسول اکسیژن استفاده میشه آیا نوع خاصی از ام آر آی برای این بیماران هست؟ چون رفتیم برای ام آر آی براشون انجام ندادند چون کپسول اکسیژن فلزی بود
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر