نوروتراپی یکی از جدیدترین روشهای درمان بیماریهای حیطه مغز و اعصاب و روان است. در این روش بر خلاف روشهای مرسوم از دارو استفاده نمی شود. بلکه تلاش پزشک بر این است که در مرحله اول، منطقه آسیب دیده از مغز را پیدا کند و در مرحله دوم با ایجاد تغییرات عملکردی در آن ناحیه از مغز، به درمان بیمار بپردازد.

 

در تکنیکهای نوروتراپی، درمان با هدف اصلاح عملکرد مغز صورت می گیرد. در سالهای اخیر مشخص شده است که در بسیاری از بیماریهای مغز و اعصاب، فعالیت قسمتی از مغز مختل شده است و این اختلال باعث ایجاد علائم بیماری گردیده است. بنابراین چنانچه درمانگر بتواند منطقه ای از مغز که مسوول ایجاد یک بیماری است را پیدا کند، میتواند با تنظیم آن منطقه و اصلاح عملکرد آن، بیماری را درمان کند.

 

یک مزیت روش نوروتراپی، پرهیز از تجویز دارو است. دارو درمانی در کنار اثرات مفید و اثبات شده اش، اشکالاتی نیز دارد. بعضی از نکات منفی دارو درمانی که محققین را به جستجوی درمانهای غیر دارویی ترغیب کرده است عبارتند از:

 

💠 مصرف دارو باعث اثر گذاری آن بر کل بدن میشود. هنوز دانشمندان نتوانسته اند داروهایی بسازند که فقط بر قسمت آسیب دیده مغز اثر کند و به سایر قسمتها بی تاثیر باشد. لذا طبیعی است که مصرف دارو باعث بروز اثرات ناخواسته نیز خواهد شد.

 

💠 عوارض دارویی جزء اجتناب ناپذیر روشهای دارو درمانی است و هیچ دارویی در دنیا وجود ندارد که در مورد آن عارضه جانبی گزارش نشده باشد.

 

💠 تداخلات دارویی هم در میان مصرف کنندگان داروهای مختلف به وفور دیده می شود. هر چقدر تعداد داروهای تجویز شده به یک فرد بیشتر باشد، شانس تداخلات دارویی نیز بیشتر می گردد.

 

💠 فقدان داروی موثر هم در بسیاری از بیماریهای مغز و اعصاب مشکل ساز است. در بسیاری از بیماریهای این حیطه یا داروی مناسبی وجود ندارد و یا داروهای موجود فاقد اثر بخشی بارز هستند.

 

 

موارد فوق و بسیاری دلایل دیگر باعث شده است که محققین و دانشمندان حیطه مغز و اعصاب به جستجوی روشهای غیر دارویی بپردازند. این جستجو در سالهای اخیر بسیار گسترده تر و دقیق تر شده است. نوروتراپی حاصل این گروه از تحقیقات است.

 

نوروتراپی چند مزیت مهم و غیر قابل انکار دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 

☀در نوروتراپی روش درمان هر فرد مخصوص به خود اوست. یعنی پزشک ابتدا به جستجوی قسمتی از مغز بیمار که دچار اختلال شده است می پردازد و سپس پروتکل درمانی منحصر به خود فرد را برای او طراحی می کند. بنابراین نوروتراپی جزو Personalized Medicine یا "پزشکی شخصی شده" قرار میگیرد.

 

☀ در نوروتراپی از روشهای درمانی بدون عارضه استفاده می شود. لذا این نوع درمان برای گروههای خاص، از جمله بانوان باردار، کودکان و افراد مسن که تجویز دارو در آنها با عوارض بیشتری همراه است، مناسب تر است.

 

☀در بیماریهایی که درمان موثر دارویی وجود ندارد، نوروتراپی می تواند موثر باشد. برخی از این بیماریها عبارتند از: عوارض مختلف ناشی از سکته مغزی، دردهایی نظیر فیبرومیالژی و نوروپاتی، وزوز گوش و افسردگی مقاوم به درمان.

 

 

با توجه به موارد فوق و بسیاری از نکات دیگر، بیمارستان فوق تخصصی پیامبران با هدف بهره مند کردن مراجعین از تمام روشهای تشخیصی و درمانی ممکن، به راه اندازی "کلینیک نوروتراپی" مبادرت کرده است. امید است که این کار، قدم موثری در ارتقا سلامت جامعه باشد.

 

آدرس بیمارستان پیامبران: فلکه دوم صادقیه (آریاشهر)، خ آیت الله کاشانی، بلوار اباذر

 

چنانچه تمایل به انجام QEEG (نقشه برداری مغز) یا سایر اقدامات نوروتراپی دارید، می توانید با دپارتمان نوروتراپی پیامبران به شماره تلفن زیر تماس گرفته و از نحوه انجام و هزینه آن اطلاع پیدا نمایید.

تلفن دپارتمان نوروتراپی پیامبران:  02148994577

 

 

نویسنده: دکتر مهدی دهقانی - متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 8 کاربر

پر بیننده ترین عناوین

اختلال وسواس جبری (OCD) را بهتر بشناسیم

تا چه میزان اضطراب در افراد طبیعی است؟

تحریک الکتریکی ترانس کرانیال (tDCS) چیست؟

افسردگی (سرماخوردگی روانی)

اختلال نقص توجه/ بیش فعالی (ADHD) چیست؟

روش انجام QEEG (نقشه برداری مغز)

کاربردهای QEEG (نقشه برداری مغزی):

نقشه برداری مغز (QEEG) چیست؟

چه افرادی از درمانهای نوروتراپی سود می برند؟

نوروتراپی چیست؟

راه اندازی کلینیک نوروتراپی دکتر دهقانی در بیمارستان پیامبران

روش های درمان اختلال خواب

سندروم پای بی قرار

اختلالات خواب

پانیک (حمله وحشت) چیست؟ اینستاگرام

ترس و فوبیا: اینستاگرام

نکاتی در مورد خواب: اینستاگرام

ترس از بیماری ام اس!

نرمشی برای درمان سرگیجه: اینستاگرام

درد سیاتیک چیست: اینستاگرام

ترس از صحبت در جمع: اینستاگرام

سندرم تونل کارپ: اینستاگرام

افسردگی و راههای مقابله با آن

ضربه به سر: نکات مهم و کاربردی

آشنایی با بیماری: مننژیت

داشتن خواب راحت: نکات مهم و کاربردی

بیماری منیر: اینستاگرام

نوار مغز چیست؟

سرگیجه: نکات مهم و کاربردی

به تشخیص های دکتر گوگل اعتماد نکنید!

سردرد: نکات مهم و کاربردی

ریتالین: خوب، بد، زشت!

خرافات و واقعیتها در مورد ام اس (بخش اول)

آشنایی با داروها: آلپرازولام (زاناکس)

تمرینات نرمشی برای مبتلایان به کمردرد + تصاویر

آشنایی با بیماری: دیسک کمر

کارهایی برای تقویت حافظه و بهتر کردن سبک زندگی در پیرمغزی

علایم و نشانه های اصلی پیرمغزی کدامند؟

چرا و چگونه بعضی از افراد دچار ضعف حافظه می شوند؟

دلایل سبکی سر و غش کردن

درمان درد گردن و آرتروز گردن

تمرینهای نرمشی مفید برای کاهش کمردرد

سوالات رایج درباره بیماری ام اس

 پیگیری اینستاگرام سایت

اینستاگرام سایت

@ClinicBrain