چکاپ رایگان مغز

دراین مطلب در مورد معرفی مراکز نوروتراپی در تهران و روش های درمان آن ارائه داده ایم.  نوروتراپی یک روش درمانی جدید است که "بدون استفاده از دارو" به درمان مشکلات مرتبط با مغز و اعصاب می پردازد. اصطلاح نوروتراپی برای اغلب مخاطبین یک کلمه ناآشناست. علتش هم این است که این روش درمانی جدید است و طی چند سال اخیر در دنیا پر کاربرد شده است.

 

معنای نوروتراپی:

کلمه نوروتراپی از دو اصطلاح نورو (به معنی عصب) و تراپی ( به معنی درمان) تشکیل شده است. هدف از این روش درمانی، تنظیم کردن امواج مغزی است. یکی از مشخصات مغز ما این است که حین فعالیت، امواجی تولید می کند که به آن امواج مغزی می گویند. فقدان این امواج در هنگام مرگ مغزی دیده می شود. تحقیقات متعدد دانشمندان علوم اعصاب طی هفتاد سال اخیر نشان داده است که میزان فعالیت قسمتهای مختلف مغز با میزان تولید امواج مغزی مرتبط است. قسمتهای فعالتر مغز، امواج سریعتری تولید می کنند و در هنگام خواب و استراحت، غالب امواج مغزی آهسته می شوند. در درمانها نوروتراپی، پزشک تلاش می کند با انجام روشهای مختلف، امواج مغزی را تنظیم نماید.

 

مزایای درمان نوروتراپی

یک امتیاز مهم این روشهای درمانی این است که حین درمان از دارو استفاده نمیشود. بنابراین در این روش عوارض دارویی وجود ندارد. لذا در مراجعینی که نگرانی نسبت به عوارض داروها وجود دارد، درمانهای نوروتراپی یک جایگزین بسیار خوب هستند. مزیت دوم این روشهای درمانی، ماندگاری تاثیر آنهاست. تحقیقات متعدد در مورد تاثیر این مدل درمانها نشان داده است که تاثیر این روشهای درمانی غالبا ماندگار است و چون طی درمان، مغز یاد می گیرد که عملکرد خود را به حالت نرمال برساند، این تاثیر همیشگی می گردد.


بیشتر بخوانید: هزینه ی نوروفیدبک چقدر است؟

 


 

درمان نوروتراپی شامل چه روشهایی است؟

تکنیک های مختلفی در درمان نوروتراپی وجود دارد و پزشک بر حسب نوع بیماری و مشخصات درمانجو، یک تکنیک و یا ترکیبی از چند تکنیک درمانی را انتخاب می کند. نام بعضی از این تکنیک های درمانی عبارتند از: نوروفیدبک، بیوفیدبک، تحریک مغزی فراجمجمه ای که به دو روش با امواج مستقیم (tDCS) و امواج مغناطیسی (rTMS) تقسیم میشود.

 


بیشتر بخوانید: عوارض نوروتراپی


 

تاریخچه تاسیس مراکز نوروتراپی

در طی هفتاد سال گذشته دانشگاههای معتبر دنیا به تحقیق و پژوهش در حیطه درمانهای نوروتراپی پرداختند و نتایج مثبت فراوانی در این زمینه در نشریات طراز اول علمی به چاپ رسید. تعداد بالای اثربخشی در بیماران، نهایتا پزشکان و دانشمندان حوزه علوم اعصاب (نوروساینس) را متقاعد کرد که در کنار درمانهای مرسوم، از درمانهای نوروتراپی هم برای گروهی از مراجعین استفاده نمایند. مخصوصا اینکه این روشها توسط سازمانهای علمی بسیار معتبر نظیر ناسا و همچنین تیم های ورزشی ملی و المپیکی برای ارتقاء توانمندی فضانوردان و ورزشکاران حرفه ای پشتیبانی گردید. نهایتا با توجه به موثر بودن درمانهای این حیطه و رضایتمندی مخاطبین، مراکز متعدد نوروتراپی در کشورهای مختلف تاسیس گردید. شروع این کار از کشورهای توسعه یافته نظیر آمریکا، انگلستان، فرانسه و آلمان بوده است. در ایران هم از ده سال قبل ابتدا در تهران، تبریز و مشهد مراکز نوروتراپی تاسیس گردید و سپس با گسترش این کلینیک ها، امروزه میتوان گفت در عمده مراکز استانی چنین مراکزی مشغول فعالیت هستند.

 

مراکز نوروتراپی در تهران

مراکز درمانی نوروتراپی در تهران به دو دسته تقسیم میشوند. با توجه به هزینه بالای تجهیزات نوروتراپی، بعضی کلینیک ها امکاناتی در حد یک دستگاه نوروفیدبک، تهیه کرده اند و در کنار سایر روشهای درمانی از نوروفیدبک هم بعنوان مکمل استفاده می کنند. اما معدودی مرکز معتبر و اختصاصی نوروتراپی نیز در تهران وجود دارد که مجهز به تجهیزات تشخیصی و درمانی کامل هستند و بصورت اختصاصی به اینگونه درمانها می پردازند. طبیعتا بعلت تجربه بالاتر و مراجعین بیشتر، میتوان درمان موثرتری را در اینگونه مراکز انتظار داشت. عمده این مراکز خصوصی هستند و امکانات و تجهیزات آنها با هم متفاوت است. چون اینگونه درمانها وابسته به تکنولوژی است، کیفیت دستگاههای مورد استفاده نقش مهمی بر کیفیت درمان دارد و البته غالبا ارزیابی کیفیت دستگاهها برای مراجعین عادی مقدور نیست.

 

مرکز نوروتراپی پیامبران

این مرکز بسیار معتبر نورتراپی را میتوان تنها مرکز بیمارستانی نوروتراپی در تهران دانست. این مرکز در بیمارستان فوق تخصصی پیامبران تاسیس شده است و رتبه ممتاز این بیمارستان باعث شده است که انتخاب تجهیزات درمانی و پرسنل درمانگر با وسواس خاصی صورت گیرد. تجهیزات این مرکز از با کیفیت ترین برندهای آمریکا، کانادا و انگلستان تهیه شده است و همگی تاییدیه فدراسیونهای معتبر جهانی را دارند. لذا میتوان ادعا کرد که امکانات درمانی این مرکز مشابه معتبرترین مراکز نوروتراپی در دنیا است و کیفیت درمان تضمین شده است. میزان بالای رضایتمندی مراجعین نیز تاییدی بر این موضوع است. این مرکز تحت نظر مستقیم دکتر مهدی دهقانی، متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات، اداره میشود و کلیه پروتکل های درمانی توسط ایشان داده میشود.

 همکاران دکتر دهقانی در این مرکز همگی مدرک دکتری و یا کارشناسی ارشد در رشته روانشناسی دارند و این مطلب به ارزیابی دقیقتر علایم مراجعین منجر می گردد. علاوه بر ارزیابی علائم در مصاحبه، تکمیل پرسشنامه های استاندارد کمک می کند که نوعی ارزیابی کمّی هم از شدت علایم انجام شود.

 


بیشتر بخوانید: درباره کلینیک نوروتراپی دکتر دهقانی در بیمارستان پیامبران

 


 

نقشه مغزی در مرکز نوروتراپی پیامبران

انجام نقشه مغزی (ًQEEG) در این مرکز با دستگاههای میتزار (Mitzar) انجام می شود که بالاترین کیفیت را در بین دستگاههای الکتروانسفالوگرافی موجود دارد. آنالیز نقشه نیز با نرم افزار اوریجینال نوروگاید (آخرین ورژن) و انجام می شود تا نتایج مراجعین با جدیدترین و کاملترین دیتابیس ها مقایسه گردد و هیچگونه شک و شبهه ای در کیفیت سخت افزارها و نرم افزارهای رکوردگیری وجود نداشته باشد. مدت زمان گرفتن نقشه مغزی از مراجعین، بر خلاف بعضی مراکز، حدود بیست دقیقه است تا با دیتابیس اصلی بخوبی قابل مقایسه باشد.

 

تفسیر نقشه مغزی توسط شخص دکتر دهقانی انجام می گیرد که مدرک بورد تخصصی نورولوژی و الکتروانسفالوگرافی را دارند و مقایسه نمونه جوابهای نقشه مغزی این مرکز با سایر مراکز، نشان دهنده کیفیت بالای این گزارش ها می باشد. همین مطلب باعث شده است که بسیاری از نوروتراپیست های فعال در تهران به QEEG گرفته شده در مرکز نوروتراپی پیامبران استناد کنند و آنرا معیار نحوه درمان مراجعانشان قرار دهند.

 

نحوه انتخاب درمان

در مرکز نوروتراپی پیامبران یافته های شرح حال بالینی، پرسشنامه های استاندارد روانشناسی و نتایج حاصل از نقشه مغزی نهایتا آنالیز شده و صرفا مراجعینی که مناسب درمان با تکنیک های نوروتراپی باشند وارد درمان می گردند. عزیزانی که برای درمان نوروتراپی مناسب نباشند، در همین مرکز می توانند تحت درمانهای دارویی و یا مشاوره ای قرار گیرند. ملاک ورود به درمان در این مرکز نتایج آخرین مقالات علمی حوزه نوروساینس است که طبیعتا چند سال بعد وارد کتابهای مرجع خواهد شد. درمانهای ترکیبی بصورت استفاده همزمان از (نوروتراپی + دارو) و یا (نوروتراپی + مشاوره) برای مراجعین خاصی جزو انتخابهای درمانی این مرکز می باشد و کمک می کند که سریعترین و ماندگارترین نتایج درمانی حاصل گردد.

 

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
7 / 10
از 3 کاربر