گاهی اوقات می بینیم که بیمار نمی تواند راه برود و می افتد. ولی وقتی از او می پرسیم که آیا احساس چرخیدن اشیا به دور سرش را دارد می گوید خیر. همچنین هیچگونه احساس غش و ضعف و احساس سبکی در سر را نیز ذکر نمی کند. در این حالت مشکل بیمار اختلال تعادل است.

 

بیماری که مبتلا به اختلال تعادل است اگر بخواهد بایستد مجبور است برای پیشگیری از افتادن پاهای خود را از هم باز کند. اگر در چنین حالتی از او بخواهید که پاهایش را به هم جفت کند، نمی تواند و می افتد. در موارد شدید ممکن است بیمار حتی قدر به نشستن هم نباشد و به یک سمت بیفتد.

 

اختلال تعادل بعضا همراه با سرگیجه است و گاهی بدون آن اتفاق می افتد. در این مقاله ما صرفا به دلایل اختلال تعادل بدون سرگیجه می پردازیم. طبیعتا در چنین حالتی بیمار تهوع و استفراغ هم ندارد. بعضی از دلایل این مشکل عبارتند از:

 

مشکلات گوش:

در مقاله سرگیجه ناشی از گوش داخلی گفتیم که معمولا این افراد دچار سرگیجه همراه با تهوع و استفراغ شدید هستند. ولی در موارد با شیوع کمتر ممکن است بیماری گوش داخلی باعث ایجاد اختلال تعادل بدون سرگیجه بشود. هرچند این اختلالات نادر ترند ولی جزو تشخیص افتراقی های مشکلات تعادلی می باشند.

 

بیماریهای اعصاب دست و پا:

بیماریهایی که باعث می شود اعصاب پا کارکرد مناسب خود را نداشته باشند منجر به عدم تعادل در بیمار می گردند. مثلا بیماری دیابت (قند) بتدریج عصب های پا و دست را درگیر می کند. با پیشرفت بیماری درگیری عصبی بیشتر شده و حس بیمار مختل می شود و لذا موقع ایستادن دچار مشکل تعادلی می گردد. همچنین کمبود بعضی از ویتامینهای گروه ب هم می تواند مشکل مشابهی ایجاد کند. در این موارد اگر بینایی فرد ضعیف شود (مثلا موقع تاریک شدن هوا)، اختلال تعادل وی جدی تر می گردد.

 

اختلال در مغز و مخچه:

مخچه یکی از مهمترین قسمتهای حفظ تعادل در انسان می باشد. این قسمت در عقب جمجمه قرار دارد و هماهنگی و ارتباط زیادی با مغز دارد. مشکلات مختلف در مغز و مخچه، مثل سکته مغزي و تومور مغزي، مي تواند منجر به مشکلات تعادلي شود. اين امر زماني رخ مي دهد که بخش آسيب ديده، قسمتي باشد که به کنترل حرکت و تعادل کمک مي کند. البته در اين حالت علائم ديگري نيز در بیمار وجود خواهد داشت.

 

سستي و ضعف شدید در بدن:

این حالت که بعلت بیماریهای شدید پیش می آید می تواند باعث ایجاد اختلال تعادل در فرد بشود. البته در این موارد بیمار نشانه هاي ديگري نيز، علاوه بر مشکلات تعادلي، خواهد داشت.

 

نویسنده: دکتر مهدی دهقانی - متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

آدرس مطب: تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان نگار, ساختمان پزشکان نگار، طبقه همکف

تلفن: 88884489

 نقشه مطب

 ساعت کاری:

 شنبه: 10:30-14                          * برای آشنایی با سوابق علمی دکتر دهقانی کلیک کنید

 دوشنبه: 14-17                           * برای اطلاع از راههای تماس با دکتر دهقانی کلیک کنید

 چهارشنبه: 10:30-16                 * برای عضویت در سامانه پیامکی کلیک کنید

ارسال نظر

حمیدرضا : دقیقا این احساس دارم
0 0
با سلام اقای دکتر من بعد از یک بیداری دچار سرگیجه شدید شدم پیش متخصص اعصاب رفتم .ازمایشات همگی نرمال بودند ولی الان متاسفانه چند ماهی هست که دچار همین حالت هستم و گاهی مجبور میشم پاهایم را باز بذارم تا بتوانم تعادل مو حفظ کنم سوال اینجانب این است که ایا این مشکل همیشگی هست به دلیل اینکه احساس خیلی ناخوشایندی نیست که خدمتوت عرض میکنم یا راهی برای درمان دارد البته دکترم میگویند بهش فکر نکن تا مشکلت برطرف شود درضمن سابقه هیچ بیماری این چنینی نداشتم باتشکر
مدیریت : پاسخ
1 0
سلام من شما را ویزیت نکرده ام تا بتوانم راهنمایی دقیقی کنم. اما معمولا سرگیجه های ناشی از گوش داخلی سیر خوبی دارند و قابل درمان هستند. نرمشی که برای درمان سرگیجه در سایت گذاشته ام را روزانه انجام دهید تا زودتر بهبود یابید.
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
9 / 10
از 4 کاربر

اینستاگرام سایت

اینستاگرام سایت

@ClinicBrain