لابیرنت گوش چیست؟【دلایل اختلال در تعادل】سرگیجه ناشی از گوش میانی

همانطور که در مقاله دلایل سرگیجه ذکر شد، یکی از مهمترین دلایل ایجاد سرگیجه مشکلات مربوط به گوش داخلی است. گوش داخلی به قسمت درونی گوش که قابل رویت نیست و در مجاورت مغز قرار دارد گفته می شود.


بیشتر بخوانید: سرگیجه در ام اس چگونه است؟


 

 

گوش داخلی علاوه بر عصب شنوایی، شامل مجاری نیم دایره ای و اوتریکول و ساکول است که وظیفه حفظ تعادل را در بدن برعهده دارند. به مجموع این قسمتهای تعادلی لابیرنت گفته می شود. درون لابیرنت پر از پرز های ریزی است که درون مایع قرار دارند و اختلال در حرکات این پرزها باعث سرگیجه می شود.

 

از جمله مهمترین مشکلات و بیماریهای گوش داخلی که باعث ایجاد سرگیجه می شوند عبارتند از:

 

چرخيدن به دور خود:

بسیاری از افراد چنانچه سريع به دور خود بچرخند (مثلاً در زمين بازي و يا سيرکها)، براي مدت کوتاهي دچار سرگيجه خواهند شد. در اين حالت به دليل تغيير مداوم وضعيت سر، مغز پيام هاي عصبي فراواني را از مجاری هاي نيم دايره اي موجود در گوش داخلي دريافت خواهد کرد. در چنين وضعيتي، مغز از عهده اين تغيير مداوم و دريافت مکرر پيام هاي عصبي برنخواهد آمد. معمولاً اين علائم بعد از توقف چرخش از بين خواهد رفت. اما در بعضي از افراد، اين علائم چندين ساعت يا بيشتر به طول مي انجامد.

 لابیرنت چیست ؟

لایبرنت در لغت به معنای حفره های پیچ در پیج و هزارتو می باشد؛ حس تعادل ما در درجه اول به وسیله یک ساختمان مارپیچی به نام  لابیرنت در گوش داخلی کنترل می شود که از استخوان و بافت نرم تشکیل یافته است.

کانال های نیم دایره ای و اندام های اوتولیتیک (otolithic) درون لابیرنت، به حفظ تعادل ما کمک می کنند. همچنین ما به کمک اندام حلزونی درون لابیرنت، می توانیم اصوات را بشنویم.

لابيرنتيت چیست؟

به التهاب لابيرنت در گوش داخلي گفته مي شود(لابیرنتیت گوش داخلی). دلايل مختلفي سبب آن خواهد شد. رايج ترين دليل آن عفونت ويروسي است (لابيرنتيت ويروسي). در اين حالت سرگيجه شکل خواهد گرفت و غالباً حالت تهوع و استفراغ خواهيد داشت. ممکن است در ناحيه تحت تأثير ويروس دچار کم شنوايي شويد. علائم ديگر عفونت ويروسي مثل گلو درد چرکي، نشانه هاي آنفلوآنزا و يا سرماخوردگي نيز ممکن است پديدار شود. سرگيجه ممکن است شديد باشد و تا زمان از بين رفتن آن نياز به استراحت خواهيد داشت. علائم لابيرنتيت ويروسي ممکن است چند روز و يا چند هفته به طول بيانجامد و سپس به طور کامل رفع خواهد شد. اگر اين علائم طولاني شود و يا علائم ديگري نيز به آن اضافه گردد، ممکن است يک عامل خطرناك سبب لابيرنتيت شده باشد.

 

نوریت وستیبولار (التهاب عصب شنوایی):

اين امر نيز مشابه لابيرنتيت است اما التهاب در عصب شنوایی رخ مي دهد که از گوش داخلي بیرون می آید. بيان اختلاف بين نوریت وستيبولار و لابيرنتيت مشکل است. عمدتاً دليل اين التهاب نيز عفونت ويروسي است که با از بين رفتن عفونت، التهاب نيز رفع خواهد شد.

 

سرگيجه خوش خيم وضعیتی (BPPV):

اگر سرگیجه خوشخیم وضعیتی داشته باشيد، دچار حملات ناگهاني سرگيجه خواهيد شد که چند ثانيه تا چند دقيقه به طول مي انجامد. حمله زماني رخ مي دهد که سرتان را به يک سمت خاص حرکت مي دهيد. يک مثال بارز آن زماني است که در رختخواب غلت مي زنيد و يا هنگامي که صبح از خواب بيدار مي شويد. در این حالت بیمار می گوید که مثلا هر گاه به سمت گوش راستم می چرخم دچار سرگیجه می شوم و اگر حرکت نکنم سرگیجه نخواهم داشت.

 

اين سرگيجه در نتيجه رسوبات بسيار ريزي است که درون مایع لابيرنت قرار دارد و هنگامي که سرتان را به يک سمت خاص حرکت مي دهيد، درون سيال حرکت می کنند. اين امر ممکن است موهاي حساس موجود در بخش کانال نيمدايره اي لابيرنت را تحريک کند. اين تحريک پيام هاي اشتباهي را در خصوص وضعيت سر به مغز مي فرستد که نتيجه آن سرگيجه خواهد بود.

 

بيماري مينير چیست؟

اين وضعيت منجر به حملات سرگيجه، از دست دادن شنوايي و احساس وزوزکردن يا زنگ زدن در گوش خواهد شد. شدت و چگونگي رخداد آن ممکن است متفاوت باشد. هر حمله ممکن است 20 دقيقه يا بيشتر طول بکشد. از دست دادن شنوايي ممکن است دائمی شود و احساس وزوز و زنگ زدن گوش ممکن است در شروع بیماری ایجاد گردد. دليل اين بيماري احتمالا افزایش تولید مایع درون لابيرنت باشد که سبب افزايش فشار و تورم لابيرنت خواهد شد و اين علائم بروز خواهد کرد.

 

نویسنده: دکتر مهدی دهقانی - متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

آدرس مطب: تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان نگار, ساختمان پزشکان نگار، طبقه همکف

تلفن: 88884489

 نقشه مطب

 ساعت کاری:

 شنبه: 10:30-14                          * برای آشنایی با سوابق علمی دکتر دهقانی کلیک کنید

 دوشنبه: 14-17                           * برای اطلاع از راههای تماس با دکتر دهقانی کلیک کنید

 چهارشنبه: 10:30-16                 * برای عضویت در سامانه پیامکی کلیک کنید

 

ارسال نظر

مصطفی ازافغانست ... : احساس وزوزکردن يا زنگ زدن در گوش
7 2
دکتردهقانی صاحب سلام علیکم ورحمته الله وبرکاته : بعد ازسلام من مشکل گوش دارم احساس می کنم که درگوش زنگ زده می شود درافغانستان به داکترها رفته ام ولی کدام فایده نه کرده است و من نمی توانم که به خارج بروم امید است که همرای من همکاری کنید و برای من دارو ها و رهنمای های لازم را پیشنهاد کنید و به امید همکاری شما هستیم . وسلام
مدیریت : پاسخ
18 8
سلام. در قسمت پرسش و پاسخ - صفحه اول - به سوال شما پاسخ داده شد.
حامد از ایرانشه ... : وزوز گوش و احساس کند شدن شنوایی
2 1
باسلام خدمت دکتر من بعضی موقع سرگیجه واحساس صدا در گوش وحتی اطرافم میشم وهمچنین احساس کند شدن شنوایی هم دارم دکتر هم مراجعه کردم بیشترشون قرص اعصاب دادن ویا قرص معده موقع سرگیجه چشم هام دو بینی میشه دست و پاهام میلرزه از کف دست هام عرق میکنم حتی بیشتر وقت ها حالت تهوع دارم راستش الان دارم پیام میدهم همین حالات را دارم ..بعضی موقع تو حرف زدنم مشکل پیدا دارم .تورا خدا راهنمایی م کن .
مدیریت : پاسخ
1 2
سلام. ابتدا باید از سر شما آم آر آی، نوار سر و نوار گوش گرفته شود. برحسب مشکلی که این بررسی ها نشان دهد می توان تشخیص و درمان بیماری شما را مشخص کرد. اگر تمام این بررسی ها سالم باشد, آنوقت مشکلات عصبی را می توان برایتان مطرح کرد.
حمید : سرگیجه خوش خیم وضعیتی
3 2
با عرض سلام من دقیقا مشخصات مورد سرگیجه خوش خیم وضعیتی را دارم و خیلی خیلی از آن رنجمیبرم به طوری که ممکن هست یک روز کامل نتونم به کارهام برسم و مجبور میشم روی پهلوی راستم بخوابم چون اگر به پهلوی چپم بخوابم سرگیجه شدید میگیرم ای حالت حتی توی خواب هم برای من اتفاق میافتد .خواهش میکنم کمک و راهنماییم کنید چون شدیدا از این بیماری رنج میبرم و همیشه باهاش دست به گریبان. ممنون واقعا به کمکتان نیاز دارم
مدیریت : پاسخ
1 3
در مواردی که سرگیجه خوشخیم وضعیتی شدید باشد و با داروهای معمولی کنترل نشود، پزشک مانورهای حرکتی خاصی را در مطب برای بیمار انجام می دهد تا رسوبهای درون کانال گوش داخلی جابجا شده و علائم بیمار رفع شود.
ال : سرگیجه
1 0
با سلام منم دقیقا مثل اقای حمید هستم. موقع خواب بیشتر اذیت میشم انگاری که دارم از حال میرم و وقتی به سمت چپ می خوابم بدتر میشم. خواب خوب از من گرفته شده و گاه از خوابیدن میترسم.دو ماه میشه که مدام حالت سبکی و سنگینی سر دارم و سرگیجه هام هم چند ثانیه ای هستش. تو این مدت همه غذاهام بی نمک شدن. هر ازمایشی که لازم بوده دادم اما میگن مشکلی ندارم. درصورتیکه روال عادی زندگیم مختل شده و ددر طول زندگیم هیچوقت اندازه ی سه ماه گذشته به دلیل سرگیجه اینقدر استراحت نکردم و نمی دونم باید چیکار کنم.
مدیریت : پاسخ
5 5
سلام در این نوع سرگیجه ها استراحت کردن و بیحرکتی، مدت بیماری را طولانی تر میکند. نرمشی که در بخش مقالات مرتبط با سرگیجه آوردم را هر روز انجام دهید تا زودتر بهبود یابید. اوائل که این نرمش را انجام میدهید دچار سرگیجه می گردید ولی اگر تحمل کنید بتدریج مغز شما به سرگیجه عادت کرده و علائم شما رفع می گردد.
پوریا از چهارمح ... : تحریک بخش دهلیزی گوش ها
1 0
با سلام خدمت دکتر دهقانی ، تقریبا پنج سال پیش به این بیماری مبتلا شدم که علایم آن احساس گیجی شدید وتحریک بخش دهلیزی گوش ها یم میباشد به طوریکه بخش دهلیزی گوش هایم تکان میخورند وبیقراری شدید دارم انواع تست های MRI نوارگوش وفشارمایع مغزی LP و...را انجام دادکه همگی سالم بودند سپس تست VGN ودیگرتست های وستیبولار را انجام دادم که گفتن دستگاه وستیبولار تحریک شده است یک سری ورزش انجام دادم ولی نتیجه نگرفتم پنج سال است که با این بیماری درگیرهستم خوااهشمندم اگر امکان دارد کمکم نمایید
مدیریت : پاسخ
5 2
سلام مشکلات گوش داخلی معمولا سیر خوبی دارد. ممکن است در فواصل چندماهه مجددا بمدت کوتاهی تکرار شوند ولی معمولا اینگونه نیست که هر روز اذیت کنند. تکرار منظم نرمشها و از جمله نرمشی که در سایت گذاشته ام، کمک موثری به بهبود زودتر میکند.
امید : بیماری
0 0
سلام من نزدیک سه هفته هست که ضعف بدن همراه با سرگیجه حالت تهوع دارم به دکتر هم مراجعه کردم می میگویدکه بیماری لابیرنتیت دارم وتا یکسال باید تحت درمان باشم وکمی دارو عصاب زد استرس برام نوشته میخواستم نظر شمارا بدونم
یاسر : مشکلات سرگییجه و احساس کیپ شدندگوش در حی ...
5 0
با عرض ادب و احترام خدمت دکتر این حقیر مدت ۴ سال است که با سر گیجه و وزوز گوش واحساس کیپ بودن گوشها درگیر هستم که مدت دوسال است کمی احساس میکنم حالم رو به بهبود است ولی کاملا خوب نشدم و وقتی که حمله شروع میشه حتی چشمانم بسته یا در حالت خواب سرگیجه را احساس و از خواب بیدار میشوم و بعد حالت تهوع ولی استفراغ خیر احساس ضعف و خستگی و بی حوسلگی نیز همراه دارد .ووقتی سیناریزن مصرف میکنم سرگیجه بهبود پیدا میکند ضمنا در حال حاضر قرص کلونازپام شبی ۱ میل مصرف مداوم دارم با تشکر از شما دکتر لطفا راهنمایی بفرمایید
نیما رجبی : سرگیجه غیر واقعی
2 0
سلام و خسته نباشید، آقای دکتر من از یک ماه پیش به مدت سه روز سردرد خیلی خفیف داشتم که روز سوم یکم بیشتر شد با استامنوفن رفع شد بعدش یک روز بی اشتهایی و حالت تهوع خفیف داشتم که خود به خود رفع شد و از اون روز به بعد دچار سرگیجه که چه عرض کنم هیچی نمیچرخه و خودمم نمیچرخم ولی احساس میکنم دارم از حال میرم به طول چند صدم ثانیه جلو چشمام سیاه نمیشه و نمی افتم و وقتی که ورزش میکردم احساس وزو در گوش میکردم ولی الان اون حالت سرگیجه کمتر شده با مصرف داروهای اعصاب و نوربیون ولی تو محیط ساکت وزو در گوشم هستش، آزمایش خون دادم کم و خونی و اینا ندارم نوار مغزم گرفتم گفت یه چیزی دور اعصابتو گرفته و همون داروهایی که گفتم تجویز کرد، به نظر شما از چی میتونه باشه الان سه روزی هست علایم سرماخوردگی دارم گلو درد و اب بینی و گهگاهی سردرد، نمیدونم سرماخوردم یا از همینه، راهنمایی کنید لطفا ممنون میشم...
رضا-د : بیماری مینیر
5 8
با سلام و خسته نباشید خدمت جناب آقای دکتر من مبتلا به بیماری مینیر از گوش چپ هستم ولی متاسفانه دکترها فقط قرص بتاسرک خارجی برایم تجویز کرده اند ولی تاثیری ندارد،بنظر شما درما قطعی برای این مشکل وجود دارد؟ باتشکر فراوان
nabi : آیا سرگیجه های ناشی از سوار شدن ماشین هم ...
7 3
نظر شما چیست ؟
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
9 / 10
از 5 کاربر

پر بیننده ترین عناوین

پانیک چیست؟

قرص نوروفیدبک چیست ؟

ضربه به سر، علائم، عوارض، و روش های درمان

میگرن عصبی چیست؟【علت،علائم،درمان】در سال 2021!

راهکار درمان سردرد میگرنی در منزل【سریع و واقعی】دکتر دهقانی

8 قرص معروف میگرن + معرفی بهترین قرص!!!

ارگوتامین سی چیست؟مقدار و نحوه مصرف+عوارض!!!

میگرن چیست؟ (انواع، علائم، عوارض، درمان)

سردرد میگرنی چیست؟ علایم و راهکارهای درمان

علائم میگرن【15 نشانه شایع!!!】 + راهکار درمان 2021

چگونه با ام اس عمر طبیعی داشته باشیم؟

راهنمای جامع درمان ام اس[در طب مدرن و سنتی]

همه چیز در مورد قرص ریتالین 10 میلی گرم[Ritalin 10mg]+ عوارض و فواید

آتروفی مغز【کوچک شدن مغز】چیست؟ + علل ابتلا و درمان

15 علامت ام اس در خانم ها که نباید نادیده گرفته شود

انقباض عضلات چرا رخ میدهد؟[بررسی دلایل منقبض شدن عضله]

لکه سفید روی مغز نشانه چیست؟ 【دکتر دهقانی】

علائم ام اس خوش خیم چیست؟【جدیدترین راه درمان】+ ویژگی ها و تشخیص

کلینیک نوروتراپی در تهران【Tdcs】مرکز روانشناس و مشاور

سرگیجه در ام اس چگونه است؟【MS】+ علائم وعلت به وجود آمدن آن

چگونه متوجه بیماری ام اس شویم؟【12 علائم 】+ علل ایجاد

عواقب بیماری ام اس【4 عارضه اصلی】 + عوامل ایجاد کننده ام اس

میزان فلج شدن بیماران ام اس [نشانه های بیماری MS] + درمان ام اس

بیماری ام اس چیست؟【 همه چیز در باره ام اس 】نشانه ها وعلائم آن

عوارض نوروتراپی

بهترین دکتر نورولوژی در تهران【5 نورولوژیست برتر】1400

شکل ستون فقرات【انسان سالم】شبیه چیست؟

بهترین پزشکان فوق تخصص ستون فقرات تهران

5 بیمارستان برتر فوق تخصصی ستون فقرات تهران در سال 1399

بهترین کلینیک تخضصصی ستون فقرات و مغز و اعصاب در تهران

بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران【+هزینه هر جلسه؟!】

هزینه نوروفیدبک【200,000 تومان】- 02144477467

🔴 نقشه مغزی در پانیک!

تحریک الکتریکی ترانس کرانیال 【tDCS】 چیست؟

روش انجام QEEG 【نقشه برداری مغز】

کاربردهای QEEG【نقشه برداری مغزی】

نقشه برداری مغز 【QEEG】 چیست؟

چه افرادی از درمانهای نوروتراپی【تحریک الکتریکی مغز】 سود می برند؟

نوروتراپی چیست؟【روش نوین درمان مغز】+ مزایای نوروتراپی بر مغز

درباره کلینیک نوروتراپی دکتر دهقانی در بیمارستان پیامبران

پانیک (حمله وحشت) چیست؟ اینستاگرام

توهم بیماری ام اس【10 نشانه خاموش】حتما مطالعه کنید!!!-دکتر دهقانی

سندرم تونل کارپ: اینستاگرام

آشنایی با بیماری: مننژیت

بیماری منیر: اینستاگرام

به تشخیص های دکتر گوگل اعتماد نکنید!

ریتالین چیست؟【 مزایا و معایب ریتالین】+ آموزش ساخت ریتالین منزل

خرافات و واقعیتها در مورد ام اس (بخش اول)

تمرینات نرمشی برای مبتلایان به کمردرد + تصاویر

علایم و نشانه های اصلی پیرمغزی کدامند؟

دلایل سبکی سر و غش کردن

تمرینهای نرمشی مفید برای کاهش کمردرد

اینستاگرام سایت

اینستاگرام سایت

@ClinicBrain