چکاپ رایگان مغز

 

همانطور که قبلا در مقاله سرگیجه چیست اشاره کردیم، مهم است که مشخص شود که آیا منظور شما از سرگیجه داشتن، احساس چرخیدن دنیا به دور سرتان است و یا صرفا سیاهی رفتن چشمها را تجربه کرده اید. در این مقاله میخواهیم در مورد سیاهی رفتن چشمها, سبکی سر، سنکوپ و غش کردن صحبت کنیم.

 

همه ما ممکن است در طول زندگی و در مقاطعی این احساس را داشته باشیم. مثلا مدت طولانی روی زمین نشسته ایم و حال که ناگهان از جایمان بلند می شویم، حس میکنیم چشمانمان سیاهی می رود و داریم می افتیم. و یا وقتی شدیدا بیماریم و تب داریم، دایما احساس ضعف می کنیم و این حس را داریم که هر آن ممکن است غش کنیم. همین حالت را بسیار از افراد روزه دار در ساعات پایانی روز دارند و بعلت گرسنگی و تشنگی در حال ضعف هستند. همچنین بارها در فیلم ها دیده ایم که وقتی به یک نفر خبر ناگهانی ناگواری را می دهند، او به زمین افتاده و غش می کند.

 

اما در بعضی از افراد چنین حالتهای غش و ضعفی مکررا اتفاق می افتد و زندگی فرد را مختل می کند. بیمار می گوید با اینکه تغذیه مناسبی داشته است، به اندازه کافی استراحت کرده و هیجان خاصی برایش پیش نیامده، اما مرتبا می افتد و غش می کند. در این حالت دلایل و بیماریهای زیر مطرح می گردد:

 

افت فشار خون ارتواستاتيک:

به اين معني است که هنگام بلند شدن و ايستادن فشارتان مي افتد، به خصوص اگر بعد از يک استراحت شبانه از رختخواب بيرون بپريد. در این حالت افت فشار خون زمان کمي به طول مي انجامد و به سرعت با توجه به وضعيت جديد شما تعديل خواهد شد. هر چند در بعضي از افراد، این احساس ضعف، بيشتر به طول مي انجامد. افت فشار خون ارتوستاتیک معمولا با افزایش سن بیشترو بارزتر می گردد.

 

کم خوني:

نشانه بارز کم خونی احساس خستگي است. اما اگر دچار کم خوني باشيد، ممکن است اکسيژن کافي به مغزتان نرسد و در این حالت احساس سبکي در سر داشته باشيد.

 

بیماریهای قلبی و آریتمی:

آریتمی یعنی نامنظم بودن ريتم ضربان قلب. در این حالت ضربان قلب ممکن است خيلي سريع، خيلي کند و يا غير عادي باشد. اين عارضه دلايل مختلفي دارد. يکي از علائم آن احساس سبکی سر و يا گيجي است. نامنظم شدن ضربان قلب می تواند بطور ناگهانی میزان خونرسانی به مغز را کاهش دهد و باعث احساس سبکی در سر و یا غش بشود. اختلالات و بیماری های قلبي ديگرهم می توانند چنین عارضه ای را ایجاد کنند.

 

اضطراب:

اضطراب اگر با حملات ترس و وحشت ناگهاني همراه باشد منجر به احساس گيجي و سبکی سر مي شود. وقتی بعلت ترس شدید مرتب  نفس نفس می زنید، احساس سبکی در سر و غش شدید تر هم خواهد شد.

 

داروها:

گاهي احساس ضعف و سبکي در سر از اثرات جانبي برخي از داروهاست. مخصوصا وقتی که بعد از مصرف یک داروی جدید دچار چنین حالتی بشوید. بنابراين خواندن اطلاعات بروشور دارو، مي تواند براي تشخيص اين امر راهکار مناسبي باشد.

 

نویسنده: دکتر مهدی دهقانی - متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

آدرس مطب: تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان نگار, ساختمان پزشکان نگار، طبقه همکف

تلفن: 88884489

 نقشه مطب

 ساعت کاری:

 شنبه: 10:30-14                          * برای آشنایی با سوابق علمی دکتر دهقانی کلیک کنید

 دوشنبه: 14-17                           * برای اطلاع از راههای تماس با دکتر دهقانی کلیک کنید

 چهارشنبه: 10:30-16                 * برای عضویت در سامانه پیامکی کلیک کنید

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
5 / 10
از 2 کاربر