مطالب این بخش برگرفته از اینستاگرام سایت می باشد. شما می توانید با فالو کردن سایت کلینیک مغز در اینستاگرام، به جدیدترین مطالب سایت و تصاویر مربوط به آنها در گوشی موبایل خود دسترسی داشته باشید. آدرس ما در اینستاگرام: @ClinicBrain

 

نوار مغز، نوار سر و یا الکتروانسفالوگرام، که اختصارا به آن EEG هم میگویند، روشی است که توسط آن فعالیت الکتریکی مغز بررسی میگردد.

 

متخصصین مغز و اعصاب اطلاعات مفیدی در مورد فعالیتهای مغزی بیمار بدست می آورند.

 گرفتن نوار مغز بدون درد است و هیچگونه امواج مضری نیز تولید نمی کند. لذا انجام آن در خانمهای باردار هم امکانپذیر می باشد، برخلاف سی تی اسکن که در بارداری ممنوع است. بهتر است موهای بیمار اخیرا شسته و تمیز شده باشد. برای گرفتن نوار مغز بیمار روی صندلی نشسته و کلاهک توری مانندی روی سر او قرار می گیرد. سپس تکنیسین الکترودهای کوچکی را روی سر بیمار قرار می دهد و توسط آنها فعالیت مغزی درون دستگاه ثبت می گردد. تکنیسین از بیمار می خواهد که چشمهایش را ببندد و به آرامی استراحت کند تا نوار گرفته شود.

 در حالت عادی مغز ما مرتبا موجهای کوچکی را تولید میکند. این امواج نشان دهنده فعالیت مغز هستند و توسط دستگاه الکتروانسفالوگرام - EEG - قابل ثبت می باشند. در افرادی که دچار مرگ مغزی شده اند چنین امواجی دیگر تولید نمی شوند و لذا نوار مغزی آنها دیگر موجی نشان نمی دهد. شدت امواج و نوع آنها در بیماریهای مختلف مغزی ممکن است تغییر کند و پزشک متخصص از طریق رویت این تغییرات می تواند به تشخیص نوع بیماری برسد.

 تغییرات نواری در بیماریهای مختلف مغزی ممکن است روی دهد. یکی از این بیماریهای شایع، سردردهای میگرنی است. معمولا نوار مغز مبتلایان به میگرن با افراد عادی تفاوت دارد. در افراد مبتلا به  حملات تشنجی، عصبی و حملات بیحالی و بیهوشی هم نوار مغزی کمک مهمی به تشخیص نوع بیماری و روند درمان آن می کند.

 در افراد مبتلا به آسیب مغزی - انسفالوپاتی - تغییراتی در امواج نوار مغز ایجاد می گردد و اصطلاحا موجهای مغز آهسته می گردند. بعضی از تومورهای مغزی می توانند مشکلاتی در نوار سر ایجاد کنند. سکته مغزی هم می تواند با تغییرات نواری همراه باشد. البته در بیماریهایی نظیر سکته و تومور مغزی، تشخیص بیماری توسط تصویربرداری از مغز است و نوار مغز فقط در بعضی موارد آنها کمک کننده خواهد بود.

 مصرف داروهای اعتیاد آور، تحریک کننده و آرام‌بخش  هم با اثری که روی امواج مغزی دارند، باعث تغییرات نواری می شود. البته نوار مغز نمی تواند نوع ماده مصرفی را مشخص کند ولی برای مثال می تواند خواص تشنج زای بعضی داروها نظیر ترامادول را نشان بدهد.

 

برای مطالعه مطالب بیشتر به مقاله نوار مغز چیست؟ مراجعه نمائید.

 

اینستاگرام سایت: ClinicBrain

 


نویسنده: دکتر مهدی دهقانی - متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

آدرس مطب: تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان نگار, ساختمان پزشکان نگار، طبقه همکف

تلفن: 88884489

 نقشه مطب

 ساعت کاری:

 شنبه: 10:30-14                          * برای آشنایی با سوابق علمی دکتر دهقانی کلیک کنید

 دوشنبه: 14-17                           * برای اطلاع از راههای تماس با دکتر دهقانی کلیک کنید

 چهارشنبه: 10:30-16                 * برای عضویت در سامانه پیامکی کلیک کنید

 
 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 2 کاربر

اینستاگرام سایت

اینستاگرام سایت

@ClinicBrain