چکاپ رایگان مغز

میگرن که می گوییم در واقع منظورمان نوعی سردرد است که البته چیزی فراتر از یک سردرد عادی است. نشانه های میگرن متفاوت هستند. این بیمار که رتبه 6 از نظر بیماری ناتوان کننده در جهان را به خود اختصاص داده است با فعالیت جسمانی زیاد بیشتر و بیشتر می شود.

نشانه های بصری میگرن

یکی از علائم بسیار رایج برای این بیماری، اورا است که در واقع نوعی اختلال بصری محسوب می شود. به طوری که فرد یک نور چشمک زن و یا نقطه نقطه را مشاهده می کند که البته گاهی این نورها حالت زیگزاگی دارند. این روال معمولاً بین 5 دقیقه الی یک ساعت طول می کشد و پس از آن شاهد شروع سردردهای عجیب خواهیم بود.

سرگیجه یا دوبینی

میگرن بنیادین (Basilar Migraine) یکی از انواع مشخص سردرد محسوب می شود به طوری که شخص دچار سرگیجه، دو بینی یا عدم بینایی می شود. حتی این امکان وجود دارد که فرد تعادل خود را از دست دهد. بین شدت این بیماری با شدت سرگیجه مطالعات زیادی صورت گرفته است. در واقع هرچه سردرد شدیدتر باشد فرد با سرگیجه بیشتری همراه است. 


پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم مطالعه کنید 👈 میگرن چشمی


 ضعف در یک سمت بدن

بعضی کسانی که درگیر بیماری میگرن هستند بارها برایشان پیش آمده که یک دستشان لمس می شود. به این حالت میگرن فلج کننده (Hemiplegic Migraine) می گویند. در واقع این لمسی نشان از شروع سردرد است.


8 قرص معروف دیگر برای درمان میگرن را اینجا مشاهده کنید 👈 قرص میگرن


 گاه حملاتی به فرد دست می دهد که سبب ضعف عضلانی وی می شود. البته این گزینه بخشی از نشانه های سکته نیز می تواند باشد و پزشک لازم است با تصویر برداری از مغز این دو را از هم افتراق دهد.

حمله میگرنی با بو، صدا و نور

افرادی که از سردرد میگرنی رنج می برند در زمان ابتلا به جاهای ساکت و بدون نور پناه می برند. در واقع نورهای خیره کننده و صداهای بلند باعث می شود که سر دردها بیشتر شوند. این گزینه در خصوص بو نیز مطرح است و گاه بوی غذا و یا بوی مربوط به سوختن چیزی برای شخص غیر قابل تحمل است و سردرد شدید سراغ وی می آید.

تهوع و استفراغ

طبق تحقیقاتی که از سوی تیم محقق آمریکایی صورت گرفته است افرادی که درگیر سردردهای شدید هستند بعضا حالت تهوع دارند و این موضوع نیز بخشی از علائم شخص است. یعنی اگر زمانی که سردرد شدید دارید و حالت تهوع با شما همراه است احتمال وجود این سردرد میگرن بسیار زیاد است. 

اختلال تکلم: فرد نمی تواند خوب صحبت کند

اینکه نتوانید کلمات را به خوبی ادا کنید و یا در حرف زدنتان دچار مشکل شوید، بندرت می تواند یکی از نشانه های بیماری میگرن باشد. یعنی فرد این تصور را دارد که یا نمی تواند خوب صحبت کند یا به اصطلاح حرف های نامربوط می زند. مشکلات گفتاری در این بیماری بسیار جدی هستند و باید توسط پزشک به طور دقیق مورد ارزیابی قرار بگیرند. چرا که اختلال تکلم می تواند یک نشانه مهم برای سکته مغزی هم باشد و باید توسط پزشک افتراق داده شود.

خمیازه زیاد

بعضی از افراد به صورت متوالی خمیازه می کشند و وقتی از آنها سوال می کنید که آیا خسته هستند، پاسخشان منفی است! این خمیازه کشیدن که قبل از شروع سردرد آغاز میشود با خمیازگی خستگی فرق دارد و یکی از نشانه های شروع حمله میگرن است. البته که نمی توان به صراحت هر خمیازه ای را به این بیماری بسط داد، اما یکی از موارد پر اهمیت محسوب می شود.

هوس خوراکی یا ویار

از دیگر نشانه های شروع میگرن به این صورت است که شخص پیش از شروع حملات میگرنی هوس خوراکی های خوشمزه می کند و این موضوع بخش مهمی از حملات او است و می تواند بارها تکرار شود. 

شدت گرفتن سردرد با فعالیت بیشتر

در این حالت فرد زمانی که از پله ها بالا می رود و یا در حال پیاده روی برای رسیدن به محل کار خود است،  درگیر درد سر می شود و در صورتی که ورزش کند و یا فعالیت های گسترده تری داشته باشد سردرد وی بیشتر و بیشتر می شود. شروع ناگهانی سردرد بدنبال فعالیت در اولین بار پزشک را مشکوک به آنوریسم مغزی می کند. اما تکرار این حالت و عدم وجود آنوریسم در تصویر برداری مغزی، میگرن فعالیتی را مطرح می کند.


 پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم مطالعه کنید 👈 سردرد میگرنی چیست؟علائم و درمان


 سست شدن بدن

اگر قبل از شروع سردرد بدن شما مور مور می شود و یا دچار کرختی می شوید، در واقع درگیر اورای حسی شده اید. در واقع آن قسمت از بدن شما به صورت موقت حس خود را از دست می دهد و یا بخشی از بدن دچار سوزن سوزن شدن می شود. معمولا این موضوع از نوک انگشتان آغاز می شود و تا بازو و صورت ادامه دارد که می تواند بخشی از نشانه های میگرن باشد.

درد ضربان دار در یک سمت سر

معمولاً شخص مبتلا به میگرن در یک سمت یا هر دو سمت سر خود احساس درد دارد و این درد به صورت ضربانی است. این مورد بسیار شایع است و پزشک بر اساس آن داروی میگرن را برای شخص تجویز می کند.

ادرار در دفعات غیر عادی و مداوم

کسانی که قبل از شروع سردرد مجبور هستند به صورت پشت سر هم دستشویی بروند، احتمال اینکه درگیر اورای میگرنی باشند بسیار زیاد است. در واقع این گزینه یکی از نشانه های متعدد پیش از سردرد است که از نظر پزشکی مرحله پیش نشانه (اورا) محسوب می شود.  کسانی که این رفتار بدنی را دارند معمولاً بین یک ساعت تا دو روز پس از آن دچار سر درد شدید می شوند و نیاز است که پروسه درمان میگرن را آغاز نمایند.

آبریزش بینی

افرادی که سردرد سینوسی دارند در 90 درصد موارد درگیر بیماری میگرن هستند و درد سینوسی بخشی از علائم میگرن است که باید پیگیری شود.

درد گردن

از شایع ترین نشانه های مربوط به بیماری میگرنی درد گردن و یا گرفتگی گردن است. یعنی فرد می گوید که گردنش گرفته است و یا نمی تواند سر خود را تکان دهد. این گزینه معمولاً قبل از حمله بیماری صورت می گیرد و شخص در پشت گردن خود احساس دردهای ضربانی دارد. این نشانه به قدری رایج است که پزشک معمولاً در اولین سوالات خود از بیمار می پرسد که وضعیت گردن او به چه صورت است. 

درد چشم

دردی که پشت چشم احساس می شود از دیگر نشانه های بیماری میگرن است. فرد در ابتدا فکر می کند که دچار ناراحتی چشم است و احتمالاً به سراغ چشم پزشک می رود. اما پس از مدتی می بیند که درمان چشم پزشک به سردرد او کمکی نکرده است و در واقع دلیل درد چشم شخص به خاطر حملات میگرنی است.

نویسنده: دکتر مهدی دهقانی - متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

 

آدرس مطب: تهران، بالاتر از میدان پونک، نبش کوچه نهم، پلاک 30 ف طبقه پنجم ، واحد 9

تلفن: 44477467

 

ساعت کاری:

شنبه: 16 الی 18                         * برای آشنایی با سوابق علمی دکتر دهقانی کلیک کنید

سه شنبه: 16 الی 18                          * برای اطلاع از راههای تماس با دکتر دهقانی کلیک کنید

چهارشنبه:  16 الی 18     

 

 

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

درد میگرن کجای سر است؟【به همراه عکس】+نشانه های اصلی

آیا درد پشت سر خطرناک است؟【6 علت اصلی درد پشت سر】

قرص توپیرامات برای میگرن؛ آیا کار ساز است؟

علت سردرد پشت سر✔️چی بخوریم؟درمان سریع +خانگی!

5 راهکار کاربردی درمان فوری سردرد شدید در 1402

10 تا از بهترین دکترهای متخصص میگرن در 1402

10 دکتر برتر متخصص میگرن کودکان در سال 1402

10 تا از بهترین دکترهای سردرد در تهران که باید بشناسید!

10 متخصص سردرد خوشه ای در سال 1402

بررسی جامع علت سنگینی دست

درمان سنگینی پا در ام اس

علت به وجود امدن میگرن چیست؟

بهترین دارو برای سندروم پای بیقرار چیست؟

5 قرص مسکن قوی که سر درد را کاهش می دهد

برای گردن درد چی خوبه بخوریم؟

بهترین قرص برای درد بازو چیست؟

بهترین پمادها برای گردن درد کدامند

میگرن عصبی چیست؟【علت،علائم،درمان】در سال 2023!

راهکار درمان سردرد میگرنی در منزل【سریع و واقعی】دکتر دهقانی

8 قرص معروف میگرن + معرفی بهترین قرص!!!

ارگوتامین سی چیست؟مقدار و نحوه مصرف+عوارض!!!

میگرن چیست؟ (انواع، علائم، عوارض، درمان)

سردرد میگرنی چیست؟ علایم و راهکارهای درمان

میگرن چشمی چیست؟ علایم عوارض و روشهای درمان

علائم میگرن【15 نشانه شایع!!!】 + راهکار درمان 2023

بهترین قرص گردن درد چیست؟[هر آنچه باید از بهبود گردن درد بدانید]

درد سیاتیک چیست: اینستاگرام

بهترین روش صحیح خوابیدن برای کمر درد【اصول خوابیدن】رفع و کاهش درد

پیش درآمد (اورای) میگرن: اینستاگرام

سردرد در کودکان: اینستاگرام

سردرد: نکات مهم و کاربردی

پرسش و پاسخ: درد گردن و دیسک گردن

تمرینات نرمشی برای مبتلایان به کمردرد + تصاویر

آشنایی با بیماری: دیسک کمر

خرافات و واقعیت ها در مورد کمر درد

بهترین قرص برای آرتروز گردن【برترین مسکن 】رفع درد گردن و دیسک!!

گردن درد غیر اختصاصی (شایعترین علت درد گردن)

میلوپاتی گردن【آسیب حاد نخاعی】چیست؟ + علل حاد ضربه اي !!

آرتروز گردن چیست؟

انواع و علل گردن درد چیست؟

نکات مهمی که در مورد سردرد بهتر است بدانید

چه نوع سردردهایی جدی و خطرناک هستند؟

معرفی سردرد های تنشی

تنگی کانال نخاعی در کمر

شایعترین دلایل کمردرد

تمرینهای نرمشی مفید برای کاهش کمردرد

محل درد در انواع سردرد

سردرد میگرنی چیست؟

چه زمانی برای سردرد میگرنی به پزشک مراجعه کنیم؟

10 / 10
از 1 کاربر