چکاپ رایگان مغز

درمان کما

کما نوعی عدم هوشیاری محسوب میشود که طی آن فرد برای مدت زمان طولانی به حالت خواب میرود با این تفاوت که هر گونه محرک خارجی نخواهد توانست او را از خواب بیدار کند. در حقیقت زمانی که فرد به حال کما میرود نسبت به تحرکاتی که در اطرافش رخ میدهد هیچ واکنشی از خود نشان نمیدهد و کاملا بی حرکت است. کما نوعی اختلالات مغز و اعصاب محسوب میشود زیرا در این حالت تنها مغز فرد است که از فعالیت باز می ایستد و سایر اعضا مانند سیستم تنفسی همچنان به فعالیت خود ادامه میدهند و راه های درمان کما معدود می باشند. اما چه عواملی باعث میشوند تا فرد به کما برود و درمان کما چگونه است؟ عوامل زیادی برای به کما رفتن فرد وجود دارد که به آنها اشاره خواهیم نمود اما در مقابل راه های درمان کما اندک می باشند. ضربه به مغز، ورم مغز، خونریزی در لایه های مختلف مغز، سکته مغزی، قند خون، عدم اکسیژن رسانی به مغز، عفونت، سموم و تشنج از عواملی هستند که باعث میشوند فرد به کما برود. زمانی که فرد به کما میرود مشخص نیست که چه زمانی از کما خارج خواهد شد و باید از روش های مختلف درمان کما کمک گرفت. برخی افراد بعد از گذشت چند سال و طی انجان روش های مختلف درمان کما از کما خارج میشوند و برخی دیگر ممکن است بعد از گذشت چند روز و یا چند هفته جان خود را در حالی که در کما هستند از دست بدهند. البته میزان آسیبی که به سر وارد شده است نیز میتواند در درمان کما و بهبودی و یا عدم بهبودی فرد تاثیر داشته باشد.

کما انواع مختلفی دارد که عبارتند از: آنسفالوپاتی متابولیک سمی، آسیب مغزی به دلیل عدم اکسیژن رسانی به مغز، حالت نباتی پایدار، سندرم قفل شدگی و مرگ مغزی. آنسفالوپاتی متابولیک سمی نوعی از کما به شمار میرود که در طی آن فرد دچار گیجی و هزیان گویی میشود. این نوع کما معمولا قابل درمان و برگشت پذیر میباشد. در آسیب مغزی به دلیل عدم اکسیژن رسانی نیز اکسیژن مورد نیاز مغز به دلایل مختلفی تامین نمیشود و مغز فرد به حالت کما میرود. در حالت نباتی پایدار نیز فرد بعد از به کما رفتن هیچ واکنشی نسبت به محیط اطراف خود نخواهد داشت و حتی اگر به هوش نیز بیاید باز هم قادر به انجام فعالیتی نخواهد بود. در سندرم قفل شدگی تمام عضلات فردی که مورد حمله قرار گرفته است فلج میشود به جز عضلات چشم ها. مغز فرد نیز کار میکند و فقط سایز اعضای بدن هستند که هیچگونه فعالیتی از خود نشان نمیدهند. آخرین نوع کما نیز مرگ مغزی میباشد که حتما تابحال نام آن را زیاد شنیده اید. مرگ مغزی به دللایل مختلفی رخ میدهد و در این حالت فعالیت مغز برای همیشه توقف میشود. درمان کما نیز به نوع آن بستگی دارد. همانطور که گفته شد کما انواع مختلفی دارد که پزشک نسبت به تشخیص خود بهترین روش درمانی را به کار میبرد.

اگر برای درمان کما به دنبال بهترین متخصص مغز و اعصاب در تهران هستید میتوانید برای تشخیص و همچنین درمان به دکتر مهدی دهقانی مراجعه نموده تا نسبت به تجربه خود بهترین روش درمانی را برای بیمار تجویز نماید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر