درمان کما

کما نوعی عدم هوشیاری محسوب میشود که طی آن فرد برای مدت زمان طولانی به حالت خواب میرود با این تفاوت که هر گونه محرک خارجی نخواهد توانست او را از خواب بیدار کند. در حقیقت زمانی که فرد به حال کما میرود نسبت به تحرکاتی که در اطرافش رخ میدهد هیچ واکنشی از خود نشان نمیدهد و کاملا بی حرکت است. کما نوعی اختلالات مغز و اعصاب محسوب میشود زیرا در این حالت تنها مغز فرد است که از فعالیت باز می ایستد و سایر اعضا مانند سیستم تنفسی همچنان به فعالیت خود ادامه میدهند و راه های درمان کما معدود می باشند. اما چه عواملی باعث میشوند تا فرد به کما برود و درمان کما چگونه است؟ عوامل زیادی برای به کما رفتن فرد وجود دارد که به آنها اشاره خواهیم نمود اما در مقابل راه های درمان کما اندک می باشند. ضربه به مغز، ورم مغز، خونریزی در لایه های مختلف مغز، سکته مغزی، قند خون، عدم اکسیژن رسانی به مغز، عفونت، سموم و تشنج از عواملی هستند که باعث میشوند فرد به کما برود. زمانی که فرد به کما میرود مشخص نیست که چه زمانی از کما خارج خواهد شد و باید از روش های مختلف درمان کما کمک گرفت. برخی افراد بعد از گذشت چند سال و طی انجان روش های مختلف درمان کما از کما خارج میشوند و برخی دیگر ممکن است بعد از گذشت چند روز و یا چند هفته جان خود را در حالی که در کما هستند از دست بدهند. البته میزان آسیبی که به سر وارد شده است نیز میتواند در درمان کما و بهبودی و یا عدم بهبودی فرد تاثیر داشته باشد.

کما انواع مختلفی دارد که عبارتند از: آنسفالوپاتی متابولیک سمی، آسیب مغزی به دلیل عدم اکسیژن رسانی به مغز، حالت نباتی پایدار، سندرم قفل شدگی و مرگ مغزی. آنسفالوپاتی متابولیک سمی نوعی از کما به شمار میرود که در طی آن فرد دچار گیجی و هزیان گویی میشود. این نوع کما معمولا قابل درمان و برگشت پذیر میباشد. در آسیب مغزی به دلیل عدم اکسیژن رسانی نیز اکسیژن مورد نیاز مغز به دلایل مختلفی تامین نمیشود و مغز فرد به حالت کما میرود. در حالت نباتی پایدار نیز فرد بعد از به کما رفتن هیچ واکنشی نسبت به محیط اطراف خود نخواهد داشت و حتی اگر به هوش نیز بیاید باز هم قادر به انجام فعالیتی نخواهد بود. در سندرم قفل شدگی تمام عضلات فردی که مورد حمله قرار گرفته است فلج میشود به جز عضلات چشم ها. مغز فرد نیز کار میکند و فقط سایز اعضای بدن هستند که هیچگونه فعالیتی از خود نشان نمیدهند. آخرین نوع کما نیز مرگ مغزی میباشد که حتما تابحال نام آن را زیاد شنیده اید. مرگ مغزی به دللایل مختلفی رخ میدهد و در این حالت فعالیت مغز برای همیشه توقف میشود. درمان کما نیز به نوع آن بستگی دارد. همانطور که گفته شد کما انواع مختلفی دارد که پزشک نسبت به تشخیص خود بهترین روش درمانی را به کار میبرد.

اگر برای درمان کما به دنبال بهترین متخصص مغز و اعصاب در تهران هستید میتوانید برای تشخیص و همچنین درمان به دکتر مهدی دهقانی مراجعه نموده تا نسبت به تجربه خود بهترین روش درمانی را برای بیمار تجویز نماید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر

پر بیننده ترین عناوین

اختلال وسواس جبری (OCD) را بهتر بشناسیم

تا چه میزان اضطراب در افراد طبیعی است؟

تحریک الکتریکی ترانس کرانیال (tDCS) چیست؟

افسردگی (سرماخوردگی روانی)

اختلال نقص توجه/ بیش فعالی (ADHD) چیست؟

روش انجام QEEG (نقشه برداری مغز)

کاربردهای QEEG (نقشه برداری مغزی):

نقشه برداری مغز (QEEG) چیست؟

چه افرادی از درمانهای نوروتراپی سود می برند؟

نوروتراپی چیست؟

راه اندازی کلینیک نوروتراپی دکتر دهقانی در بیمارستان پیامبران

روش های درمان اختلال خواب

سندروم پای بی قرار

اختلالات خواب

پانیک (حمله وحشت) چیست؟ اینستاگرام

ترس و فوبیا: اینستاگرام

نکاتی در مورد خواب: اینستاگرام

ترس از بیماری ام اس!

نرمشی برای درمان سرگیجه: اینستاگرام

درد سیاتیک چیست: اینستاگرام

ترس از صحبت در جمع: اینستاگرام

سندرم تونل کارپ: اینستاگرام

افسردگی و راههای مقابله با آن

ضربه به سر: نکات مهم و کاربردی

آشنایی با بیماری: مننژیت

داشتن خواب راحت: نکات مهم و کاربردی

بیماری منیر: اینستاگرام

نوار مغز چیست؟

سرگیجه: نکات مهم و کاربردی

به تشخیص های دکتر گوگل اعتماد نکنید!

سردرد: نکات مهم و کاربردی

ریتالین: خوب، بد، زشت!

خرافات و واقعیتها در مورد ام اس (بخش اول)

آشنایی با داروها: آلپرازولام (زاناکس)

تمرینات نرمشی برای مبتلایان به کمردرد + تصاویر

آشنایی با بیماری: دیسک کمر

کارهایی برای تقویت حافظه و بهتر کردن سبک زندگی در پیرمغزی

علایم و نشانه های اصلی پیرمغزی کدامند؟

چرا و چگونه بعضی از افراد دچار ضعف حافظه می شوند؟

دلایل سبکی سر و غش کردن

درمان درد گردن و آرتروز گردن

تمرینهای نرمشی مفید برای کاهش کمردرد

سوالات رایج درباره بیماری ام اس

 پیگیری اینستاگرام سایت

اینستاگرام سایت

@ClinicBrain