داشتن خواب راحت، نقش مهمی در بالا بردن کیفیت زندگی ایفا میکند. عادت های خوب برای خواب را اصطلاحا "بهداشت خواب" مینامند. رعایت این نکات که توسط متخصصین حوزه خواب توصیه شده است، کیفیت خواب شما را بالا خواهد برد. بعضی از این موارد عبارتند از:

 

1. چرخه خواب منظم داشته باشید. سعی کنید سر ساعت مشخص بخوابید و بیدار شوید. حتی آخر هفته ها و ایام تعطیل! این کار ساعت درونی بدن شما را تنظیم میکند.

 

2. قبل از خواب یک کار آرامبخش انجام دهید. انجام یک فعالیت آرامبخش و روتین بلافاصله قبل از خواب و زیر نور کم، زمان خواب شما را از فعالیتهای روزمره و استرس زا دور میکند و به شما کمک میکند تا راحت تر و عمیق تر به خواب بروید. این کار می تواند مطالعه کتاب و یا گوش دادن به یک موسیقی آرامبخش باشد.

 

3. اگر مشکل خواب دارید، از چرت عصرگاهی پرهیز کنید. البته یک چرت کوتاه به شما کمک میکند تا در طول روز بهتر به فعالیت بپردازید. ولی در کسانی که مشکل خواب شبانه دارند، چرت روزانه مشکلات خواب را شدیدتر می کند.

 

4. هر روز نرمش کنید. ورزش کردن طی روز هم برای سلامتی شما خوب است و هم به خواب شبانه کمک می کند. البته نباید بلافاصله قبل از ساعت خواب، فعالیت بدنی انجام دهید.

 

5. اطاق خوابتان را تنظیم کنید. این کار کمک مهمی می تواند به خواب شبانه شما بکند. دمای اطاق خوابتان را خنک نگه دارید. همچنین اطاق خواب باید ساکت و بدون نور باشد.

 

6. بالش و تشک راحتی را انتخاب کنید. اگر تشکتان مربوط به چند سال قبل است، ممکن است کیفیت خود را از دست داده باشد. با کیفیت ترین تشک ها معمولا عمر مفید 9 الی 10 ساله دارند.

 

7. از نور خورشید برای تنظیم چرخه خواب خود کمک بگیرید. صبح ها خود را در معرض نور روز قرار دهید و عصرها از نور زیاد پرهیز نمائید.

 

8. از سیگار و خوردن غذای سنگین در ساعات پایانی روز پرهیز کنید. الکل، سیگار و قهوه میتواند خواب را بهم بزند. خوردن غذای زیاد هم با سنگین کردن معده، مزاحم خواب است. سعی کنید تا 3 ساعت قبل از خواب غذای سنگین نخورید و 45 دقیقه قبل از خوابیدن یک وعده سبک مصرف کنید تا در طول شب گرسنه نشوید.

 

9. برای خواب آماده شوید. بدن شما برای کسب آمادگی برای خواب نیاز به زمان دارد. پس یکساعت آخر قبل از خواب را به یک فعالیت آرامبخش مثل مطالعه کتاب بپردازید. در بعضی از افراد استفاده از لپ تاپ در آخر شب، خوابیدن را دچار مشکل میکند. نور صفحه اینگونه ابزارها می تواند برای مغز تحریک کننده باشد.

 

10. اگر خوابتان نبرد، به اطاق دیگری بروید و به کار آرامبخشی مشغول شوید تا احساس خستگی کنید. کامپیوتر، تلویزون و ابزار کاری را از اطاقتان خارج کنید. فقط وقتی از تخت خود استفاده کنید که میخواهید بخوابید.

 

اگر علی رغم انجام تمام این کارها، همچنان برای خواب شبانه مشکل دارید، با یک متخصص مغز و اعصاب مشورت نمائید. استفاده سرخود از قرص خواب در بسیاری از موارد می تواند مضر باشد و بتدریج چرخه خواب را بدتر نماید.

 

  عضویت در صفحه اینستاگرام سایت: ClinicBrain


نویسنده: دکتر مهدی دهقانی - متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

 

آدرس مطب: تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان نگار, ساختمان پزشکان نگار، طبقه همکف

تلفن: 88884489

 نقشه مطب

 

ساعت کاری:

شنبه: 10:30-14                          * برای آشنایی با سوابق علمی دکتر دهقانی کلیک کنید

دوشنبه: 14-17                           * برای اطلاع از راههای تماس با دکتر دهقانی کلیک کنید

چهارشنبه: 10:30-16                 * برای عضویت در سامانه پیامکی کلیک کنید

 
 
 
 
 
 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر

اینستاگرام سایت

اینستاگرام سایت

@ClinicBrain