در دومین مقاله از سری مقالات خرافات و واقعیت ها  می خواهیم در مورد خرافات و تصورات ناصحیحی که در مورد بیماری افسردگی در جامعه رایج است صحبت کنیم.

 

خرافه: افسردگی یک بیماری واقعی نیست.

افسردگی یک وضعیت پزشکی جدی بوده و عامل اصلی ناتوانی در افراد بزرگسال در دنیا است. اما هنوز این بیماری، با غم و اندوه معمولی اشتباه گرفته می­شود. شواهد بیولوژیکی این بیماری را می­توان در اسکن­های مغزی مشاهده کرد، جایی که این اسکن­ها، سطوح فعالیت غیر طبیعی را نشان می­دهند. مواد شیمیایی که پیامها را در مغز بین سلولها منتقل می کند، در افراد افسرده از تعادل خارج می گردد.

 

واقعیت : هر فردی می­تواند دچار افسردگی شود.

شاعر یا ورزشکار، درونگرا یا برون گرا، هر فرد با هر پس زمینه­ی قومی  و نژادی می­تواند دچار افسردگی شود. این بیماری در زنان دو برابر مردان دیده می شود. شاید علتش این باشد که زنان بیشتر در جستجوی کمک و یاری گرفتن از دیگران هستند و زودتر به پزشک مراجعه می کنند. این بیماری معمولا اولین بار در اواخر نوجوانی و یا سنین نزدیک به 20 سالگی مشخص می­شود اما شروع آن در هر سنی ممکن است. تجارب شخصی ناگوار می تواند موجب بروز افسردگی شود ولی شروع آن حتی در شرایط ایده آل هم امکانپذیر است.

 

واقعیت : سابقه ی خانوادگی تعیین کننده سرنوشت نیست.

اگر افسردگی در شجره خانوادگی شما دیده می­شود، شانس ابتلای شما بیشتر می گردد. اما این حالت به معنای این نیست که شما هم حتما به آن مبتلا خواهید شد.  افرادی که سابقه­ی خانوادگی دارند می­توانند به محض مشاهده علایم اولیه­ی افسردگی در خود،  به سرعت اقدام مثبتی را در جهت رفع آن انجام دهند – این اقدامات شامل کاهش استرس، ورزش بیشتر، مشاوره گرفتن و استفاده از سایر درمانها است.

 

خرافه: افراد افسرده زیاد گریه می­کنند.

نه همیشه. برخی از افراد افسرده نه تنها گریه نمی­کنند بلکه حتی غمگینی چندانی را نیز در رفتارشان نشان نمی­دهند! در عوض، آن­ها گویی از تهی از احساسات و عواطف هستند و ممکن است در خود احساس پوچی و یا بیهودگی داشته باشند. افسردگی درمان نشده، حتی اگر بدون علائم احساسی بارز باشد، باعث می­شود تا مردم نتوانند به زندگی آرمانی خود بپردازند و این وضعیت باعث بروز مشکلاتی در خانواده­ می­گردد.

 

واقعیت : این بیماری می­تواند به صورت مخفیانه و با سرعت آرام توسعه یابد.

افسردگی می­تواند به صورت تدریجی بوجود آید و این حالت باعث می­شود تا تشخیص آن سخت تر از مواقعی شود که بیماری ناگهان بروز می کند. یک روز بد را تجربه می کنید و بدنبال آن شروع به طفره رفتن از کار، نرفتن به مدرسه و یا پرهیز از شرکت در فعالیت های اجتماعی می­کنید. یک نوع افسردگی که دیس تایمی نامیده می­شود، می­تواند برای سال­های متمادی به صورت افسردگی خفیف و مزمن خود را نشان دهد – نوعی کج خلقی که به آرامی بر کار و روابط شما تاثیر نامطلوب می گذارد. بعضا افسردگی می­تواند بقدری شدید شود که فرد را کاملا ناتوان نماید. با شروع درمان، بسیاری از بیماران پس از 4 تا 6 هفته احساس بهبود قابل توجهی می­کنند.

 

واقعیت : مردان افسرده به صورت رادار گریز عمل می­کنند.

بستگان شخص و حتی پزشک خانواده ممکن است نتوانند افسردگی را در یک مرد افسرده تشخیص دهند. دلیل آن این است که مردان، کمتر از زنان در مورد احساسات خود صحبت می­کنند. همچنین افسردگی در مردان میتواند به صورت غمگینی بروز نکند، در مقابل، آنها ممکن است تحریک پذیری، عصبانیت و یا اختلال در خواب را تجربه نمایند. مرد مبتلا به افسردگی حتی ممکن است دیگران را مورد ضرب و شتم قرار دهد. برخی از این افراد تلاش می­کنند تا از طریق رفتارهای پرخاشگرانه و یا مصرف داروهای غیر مجاز با افسردگی خود مقابله کنند.

 

خرافه: افسردگی فقط بدست خود فرد درمان می شود.

فرهنگ ما، قدرت ذهنی و سرسختی روانی را تحسین کرده و به سرعت افرادی که دچار افت روانی شده و از این بابت می­نالند را نشاندار می­کند. بعضی ها تا فردی را مبتلا به افسردگی می بینند، به او انگ زده و او را محکوم می کنند که خودش باعث بیماری شده و خودش هم باید خود را درمان کند. اما واقعیت این است که افرادی که دچار افسردگی بالینی می­باشند تنبل نیستند و نباید خود را مقصر بدانند. آن­ها نخواهند توانست به تنهایی افسردگی را از خود دور کنند. افسردگی یک بیماری پزشکی است که با تغییراتی در مغز مرتبط می­باشد. مشابه سایر بیماری­ها، این بیماری نیاز به درمان مناسب توسط پزشک دارد.

 

خرافه: درمان افسردگی یعنی یک عمر دارو خوردن

با وجود شایعاتی در جامعه، تجویز دارو فقط یکی از ابزارهای مورد استفاده برای درمان افسردگی می­باشد. درخواست کمک از پزشک به معنای این نیست که شما قرار است تحت فشار قرار بگیرید تا دارو بخورید. در حقیقت، مطالعات نشان می­دهند که مشاوره و گفتگو کردن به اندازه مصرف دارو در موارد افسردگی خفیف تا متوسط تاثیر دارد. حتی اگر شما از داروهای ضد افسردگی استفاده ­کنید، لزوما به معنای استفاده تا آخر عمر نیست. پزشک به شما کمک خواهد کرد تا زمان مناسب برای ترک مصرف دارو را تعیین کنید.

 

خرافه: انجام دادن کار زیاد باعث درمان افسردگی می­شود.

افسردگی بر زندگی یک ششم از مردم جهان تاثیر می­گذارد،  بنابراین، شایعات غیر واقعی در مورد این ببماری فراوان است. مانند عقیده ­ای که می­گوید: خود را به کار مشغول سازید تا احساس بهتری داشته باشید و بر افسردگی غلبه کنید. در یک افسردگی ملایم، این عمل ممکن است کمک کننده باشد، اما انجام دادن کار بیش از حد به ویژه در مردان، خودش می­تواند نشانه­ای از بیماری افسردگی باشد.

 

نویسنده: دکتر مهدی دهقانی – متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

 آدرس مطب: تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان نگار, ساختمان پزشکان نگار، طبقه همکف

تلفن: 88884489

 نقشه مطب

 ساعت کاری:

 شنبه: 10:30-14                          * برای آشنایی با سوابق علمی دکتر دهقانی کلیک کنید

دوشنبه: 14-17                           * برای اطلاع از راههای تماس با دکتر دهقانی کلیک کنید

چهارشنبه: 10:30-16                 * برای عضویت در سامانه پیامکی کلیک کنید

 
 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
9 / 10
از 2 کاربر

پر بیننده ترین عناوین

اختلال وسواس جبری (OCD) را بهتر بشناسیم

تا چه میزان اضطراب در افراد طبیعی است؟

تحریک الکتریکی ترانس کرانیال (tDCS) چیست؟

افسردگی (سرماخوردگی روانی)

اختلال نقص توجه/ بیش فعالی (ADHD) چیست؟

روش انجام QEEG (نقشه برداری مغز)

کاربردهای QEEG (نقشه برداری مغزی):

نقشه برداری مغز (QEEG) چیست؟

چه افرادی از درمانهای نوروتراپی سود می برند؟

نوروتراپی چیست؟

راه اندازی کلینیک نوروتراپی دکتر دهقانی در بیمارستان پیامبران

روش های درمان اختلال خواب

سندروم پای بی قرار

اختلالات خواب

پانیک (حمله وحشت) چیست؟ اینستاگرام

ترس و فوبیا: اینستاگرام

نکاتی در مورد خواب: اینستاگرام

ترس از بیماری ام اس!

نرمشی برای درمان سرگیجه: اینستاگرام

درد سیاتیک چیست: اینستاگرام

ترس از صحبت در جمع: اینستاگرام

سندرم تونل کارپ: اینستاگرام

افسردگی و راههای مقابله با آن

ضربه به سر: نکات مهم و کاربردی

آشنایی با بیماری: مننژیت

داشتن خواب راحت: نکات مهم و کاربردی

بیماری منیر: اینستاگرام

نوار مغز چیست؟

سرگیجه: نکات مهم و کاربردی

به تشخیص های دکتر گوگل اعتماد نکنید!

سردرد: نکات مهم و کاربردی

ریتالین: خوب، بد، زشت!

خرافات و واقعیتها در مورد ام اس (بخش اول)

آشنایی با داروها: آلپرازولام (زاناکس)

تمرینات نرمشی برای مبتلایان به کمردرد + تصاویر

آشنایی با بیماری: دیسک کمر

کارهایی برای تقویت حافظه و بهتر کردن سبک زندگی در پیرمغزی

علایم و نشانه های اصلی پیرمغزی کدامند؟

چرا و چگونه بعضی از افراد دچار ضعف حافظه می شوند؟

دلایل سبکی سر و غش کردن

درمان درد گردن و آرتروز گردن

تمرینهای نرمشی مفید برای کاهش کمردرد

سوالات رایج درباره بیماری ام اس

 پیگیری اینستاگرام سایت

اینستاگرام سایت

@ClinicBrain