یکی از بیماری هایی که شیوع علائم آن در زنان باعث ایجاد نگرانی زیادی میشود، بیماری ام اس است. این بیماری یکی از بیماری های مربوط به سیستم ایمنی بدن است و منجر به آسیب دیدن مغر و نخاع میشود. شایع ترین سن ابتلا به این بیماری 20 الی 40 سال است که 70 درصد مبتلایان را شامل میشود. بنابراین لازم است که زنان جوان بیشتر درباره این بیماری بدانند و در صورت بروز هر یک از علائم آن به پزشک مراجعه کنند. در این مقاله قصد داریم 15 علامت ام اس در خانم ها که نباید نادیده گرفته شود را برای شما بیان کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

ام اس چیست؟

مالتیپل اسکلروزیس (MS) بیماری سیستم عصبی مرکزی است که مغز و طناب نخاعی را درگیر میکند. ام اس اصولا پیام هایی را مسدود میکنند که بین مغز و بدن رد و بدل میشوند ، و طبق موسسه ملی سلامت، اغلب مشکلات بینایی ، ضعف ماهیچه ، مشکلات هماهنگی ، کرختی، و مشکلات فکری یا حافظه ای را ایجاد میکند.

طبق جامعه ملی ام اس ،سلما ، تنها یکی از 2.3 میلیون افرادیست که از ام اس رنج میبرد. هیچ بهبودی برای این بیماری وجود ندارد ، با معالجه و درمان اصلاحی بیماری ، میتوان سرعت پیشرفت علائم را کم کرد یا آن ها را به تاخیر انداخت.

در حالی که 15 سال ناشناخته ماندن این بیماری ، زمان زیادیست ، اما کاملا احتمالش میرود. زیرا ، علائم ام اس ، به سختی تشخیص داده میشود. جاناتان هووارد ، دکترای پزشکی، عصب شناسِ مرکز درمان جامع ام اسِ ان وای یو لانگوان ، میگوید " بسیاری از علائم ، بی اهمیت هستند،". یعنی بسیاری از علائم تنها در بیماران ام اس دیده نمیشود.

امیت ساچدِو ، دکترای پزشکی، استاد یار، رئیس بخش طب عصبی عضلانی در دانشگاه دولت میشیگان میگوید :" در واقع ، برای دکتر ها ، اشتباه تشخیص دادنِ بیماری مریضان ،غیر متداول نیست، و در نهایت، درمان را به تاخیر میاندازد."


بیشتر بخوانید:

توهم بیماری ام اس【10 نشانه خاموش】حتما مطالعه کنید!!!-دکتر دهقانی

علائم ام اس خوش خیم چیست؟【جدیدترین راه درمان】+ ویژگی ها و تشخیص


اگر یکی از این علائم ام اس را دارید ، به دکترتان بگویید تا بفهمید ماجرا چیست.( اما از حالا آماده باش نشوید ؛ بیماری های بسیار دیگری نیز میتوانند علت این علائم باشند.)

1. خواب رفتن پا

سگیل میگوید: به طور معمول، تنها وقتی آن حس مور مور شدن وسوزنی به شما دست میدهد که مدت زیادی، فشار بر روی پای شما باشد و جریان خون را موقتا قطع کند. اما اگر بی حسی و سوزش در بازو ها ، پاها،دست ها و یا صدایی از نا کجا احساس کردید ، میتواند علائم ام اس باشد.

2. خستگی همیشگی

مجبورید روز خود را شروع کنید در حالی که حتی توانش را ندارید. خستگی های ناگهانی که هفته ها باقی میماند و اشتباه در انجام کار های معمول روزمره ، ممکن است نشان دهد که ام اس در حال نابودی اعصاب و فیبر های ستون نخاعی است .

کاستلو میگوید :" افرادی که ام اس دارند، بیان میکنند که خستگی های طاقت فرسای آن ها منجر شده تا حتی انجام کار های ساده برایشان سخت باشد. اغلب با فعالیتشان ،خستگی بیش ازحد پیدا میکنند که با خوابیدن بر طرف نمیشود و با گرم شدن بدنشان بدتر هم میشود.

3. قطع شدن قاعدگی

سگیل میگوید:"هر بیماری ای که سیستم ایمنی را درگیر کند ، از جمله ام اس ، منجر به آمنوره یا قطع شدن قاعدگی میشود. هر از گاهی پریود نشدن مسئله ی بزرگی نیست ، هر چیزی، از استرس گرفته تا مسافرت یا آنفولانزا میتواند در دستگاه تناسلی ناهماهنگی ایجاد کند. اما اگر سه ماه پشت سر هم پریود نشدید یا سیکل ماهیانتان نامنظم شد ، وقت آن است که دکتر بروید.

4. گاهی اوقات در بلعیدن غذا یا صحبت کردن مشکل دارید.

طبق جامعه ملی ام اس ،معمولا مشکل در صحبت کردن و بلعیدن غذا با هم اتفاق می افتند .( در واقع نام پزشکی آن ها دیسفاژی و دیسارتریاس است.)

در طول سخنرانی، مناطق آسیب دیده ی مغز ، الگو های گفتاری را تحت تاثیر قرار میدهند و کلماتی مبهم یا صدایی تو دماغی را به وجود می آورند.

مغز به طور عمده ای عمل بلعیدن را کنترل میکند( صادقانه است که بگوییم، مغز تقریبا همه چیز را کنترل میکند.) و بله ، صحیح غذا قورت ندادن در واقع علامت خطر است.


بیشتر بخوانید:

بیماری ام اس چگونه پیشرفت می کند؟ میزان فلج شدن

بیماران ام اس [نشانه های بیماری MS] + درمان ام اس


5. اخیرا در انجام کار ها بی دست و پا شده اید.

سگیل میگوید:"مردم اغلب فکر میکنند که تعادل خوبی ندارند اما ضعف یک یا دو عضو بدن میتواند علامت این باشد که چیزی در اعصاب حرکتی ما اشتباه است." پس اگر سکندری یا تلو تلو میخورید ،حس میکنید تعادل ندارید ، یا دائما بدون هیچ دلیلی میافتید ، به دکتر بروید.

6. در انجام چند کار با هم ، مشکل دارید ، یا دم دمی مزاج شده اید.

به عقیده ی کتلین کاستلو، پرستار متخصص و نایب رئیس مراقبت سلامت در جامعه ام اس ملی، حدودا بیش از 60 درصد افرادی که ام اس دارند ، پریشانی شناختی یا احساسی را تجربه کردند.

افرادی که ام اس دارند از فراموشی ، مشکلات افسردگی، زود رنجی، تغییر خلق ناگهانی، و خنده ها یا گریه های غیر قابل کنترل رنج میبرند.

7. چیز های عجیبی احساس میکنید

مشکلات حسی در بیماری ام اس ، عجیب اما رایج هستند. سیگل بیان می کند:" بیمارانم اغلب میگویند که از یک قسمت به قسمت دیگر بدنشان حس های متفاوتی دریافت میکنند، به طور مثال، وقتی لباس میپوشند ، سر خوردن لباس بر روی سینه حس متفاوتی را نسبت به سر خوردن لباس در محدوده معده ، ایجاد میکند." نصف افرادی که ام اس دارند ، درد مزمن هم دارند که با اسپاسم های غیر ارادی ، ضعف های غیر قابل توصیف، یا سختی ماهیچه ها ، این درد دو برابر میشود.

کاستلو بیان میکند:" اغلب ، افراد آن را سنگینی یا خستگی عضو بدن توصیف میکنند." معمولا ، پا اولین عضو بدن است که بدترین دردهای ماهیچه ای را تحمل میکند، اما پشت هم نمونه ای از مناطق درگیر است.

8. دیگر نمیتوانید بین رنگ ها تفاوتی قائل شوید.

سگیل میگوید :"اگر قبلا به خوبی رنگ ها را تشخیص میدادید، از این مورد راحت نگذرید." او بیان میدارد :"به این مورد ، التهاب عصبی بینایی میگویند و به علت از بین رفتن عایق دور اعصاب بینایی در مغز ، اتفاق میافتد و یکی از علائم ابتداییِ ام اس است.

اما تنها به رنگ مرتبط نمیباشد: ام اس میتواند با نابینایی جزئی ، نابینایی رنگ، نقاط کور، یا نابینایی تنها در یک چشم، نیز ظاهر شود. کاستلو میگوید : " بعضی مردم میگویند که اینگار داریم با لنز لکه دار میبینیم یا داریم از پشت پرده یا در آب نگاه میکنیم . و ممکن است که با حرکت چشم ، درد یا حس کشیدگی داشته باشند."

آغاز روند مشکلات بینایی مرتبط با ام اس ، معمولا آهسته است زیرا زوال چشم در طول زمان ، اتفاق میافتد. التهاب عصبی چشم میتواند به خودی خود ،بر اثرعفونت، کمبود ویتامین، یا دیگر بیماری های خود ایمنی نیز رخ دهد، بدون اینکه لزوما به ام اس مرتبط باشد.

9. همه چیز را فراموش میکنید.

اگر جشن تولد بهترین دوستتان را فراموش کردید ، در عرض یک هفته ، پنج بار کلیدتان را گم کردید ، و لباس های تمیز را دو بار شستید ، نگران این باشید که احتمالا آغاز بیماری آلزایمر شما است. خبر خوب این است که آلزایمر در زنان جوان بسیار نادر است. و خبر بد این است که مشکلات حافظه کوتاه مدت یا مشکلات شناختی میتواند علامت ام اس در زنان باشد.

10. همیشه آب میخورید ، ولی به ندرت دستشویی میروید.

سگیل میگوید: توانایی هیدرات کردن در کل روز بدون اینکه رنگ توالت را هم ببینید ، استعداد خارق العاده ای است ، اما چیز خوبی نیست بلکه علامت اصلی ام اس است ، مخصوصا وقتی که بیش از 24 ساعت دسشویی نروید.

او اضافه میکند: به هر حال ، هر تغییر بزرگی در تعداد ادرار ، میتواند علامت ام اس در زنان باشد، و اغلب اینگونه است که افراد در نهایت متوجه میشوند که ام اس دارند.

گاهی اوقات هم ماجرا برعکس است، و شما دائما باید دسشویی بروید. کاستلو میگوید:" بسیاری از افراد ام اسی ، میگویند که حس میکنیم مثانه ی ما دارد میترکد یا همش باید توالت برویم.

یا گاهی با حس ادرار شدید ، از خواب بیدار میشویم." عادات ادراری نامناسب و مشکلات روده در حدود 80 درصد افرادی که ام اس دارند ، روی میدهد، و عدم توانایی در نگه داشتن ادرار ، اغلب با یبوست ، اسهال ، و عدم کنترل حرکات روده ، همراه است.

11.سر گیجه یا حالت تهوع دارید.

یکی از علائم ام اس در زنان ، سر گیجه های شدید است که با آسیب اعصاب در سیستم حرکتی ، حسی و هماهنگی اختلال ایجاد میکند و باعث میشود درست مسیر خود را طی نکنیم و عدم ثبات، سرگیجه ، یا حتی حالت تهوع ایجاد میکند.

12.در پیام دادن یا نوشتن مشکل دارید.

سگیل میگوید:" یکی از اولین چیز هایی که در بیماران ام اس میبینیم ، عدم توانایی در پیام دادن ، نوشتن، استفاده از تلفن یا تبلت ، یا انجام کارهایی است که نیازمند کنترل حرکتی مناسب میباشد. با پیشرفت ام اس ، احتمال ایجاد ضایعاتی در ناحیه های آسیب دیده ِ سیستم عصبی ، وجود دارد. اگر در پشت مغزتان ضایعه دارید ، چالاکی تان در انجام کار ها تحت تاثیر قرار میگیرد.

13. در تحریک شدن مشکل دارید.

شروع تحریک جنسی در مرکز سیستم عصبی است. پس در واقع ،مغز شما باید پیام را به اُرگان های جنسی ارسال کند تا آن ها را فعال کند. اما طبق جامعه ملی ام اس ،دربیماری ام اس ، از آن جا که ارتباط مغز و بدن با هم، خوب نیست ، بدنتان پیامِ آمادگی عمل را دریافت نمیکند.

در واقع مشکلات ام اس ،بسیار در بین زنان رایج است. بیش از 72 درصد بیماران خانم ، مشکلات جنسی ای همچون کم شدن تحریک در واژن یا ناحیه کلیتوریس ( یا حس درد زیاد) ، به همراه خشکی واژن دارند.

14. گرما یا سردی اجسام را حس نمیکنید.

به گفته ی سگیل: نشانه ی دیگر ام اس که موجب آسیب عصب میشود ، ناتوانی در تشخیص تغییر دمای دست است.

15. برای بیماری های دیگر تست داده اید و منفی شده است اما باز هم احساس بیماری دارید.

سگیل میگوید:" ام اس بسیار تغییر چهره میدهد ، همچون لوپوس، زیرا علائم آن بسیار به بیماری ها و علت های دیگر شبیه است. هیچ دو بیماری ،علائم یکسان را نشان نمیدهند زیرا کاملا به این بستگی دارد که کدام عصب آسیب دیده است." این به این معناست که تشخیص صحیح ام اس در بسیاری از خانم ها ، تنها در صورتی امکان دارد که دکتر احتمالات دیگر را رد کرده باشد. خوشبختانه ، اسکن MRI سِر این ضایعات را مشخص میکند ، پس از گرفتن اسکن نترسید.

سخن پایانی

ام اس علائم زیادی دارد اما داشتن هر یک از این علائم به نشانه قطعی بودن ابتلا به این بیماری نیست. برای تشخیص این بیماری نیاز است به پزشک مراجعه شود و پس انجام آزمایشات متعدد مشخص شود که فرد به این بیماری مبتلا شده یا نه.

در هر صورت بروز علائم بیماری ام اس در زنان، این بیماری قابل کنترل بوده و می‌توان علائم آن را کاهش داد. برای مثال رعایت تغذیه مناسب، ترک دخانیات، ورزش کردن مداوم و پایبند بودن به مصرف داروهای درمانی در بلند مدت از اصول اولیه در کنترل بیماری است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

علت به وجود آمدن بیماری ام اس چیست؟

چند تا از علائم ام اس که در زنان بیشتر دیده می شود

آیا گزگز دست و پا نشانه ام اس است؟

مدت زمان بروز علائم ام اس چقدر است؟

عاقبت بیماری ام اس چیست؟ آیا کشنده است؟

باید و نبایدهای تست ام اس در خانه

6 راهکار تشخیص خانگی ام اس

چگونه با ام اس عمر طبیعی داشته باشیم؟

راهنمای جامع درمان ام اس[در طب مدرن و سنتی]

15 علامت ام اس در خانم ها که نباید نادیده گرفته شود

انقباض عضلات چرا رخ میدهد؟[بررسی دلایل منقبض شدن عضله]

لکه سفید روی مغز نشانه چیست؟ 【دکتر دهقانی】

علائم ام اس خوش خیم چیست؟【جدیدترین راه درمان】+ ویژگی ها و تشخیص

عواقب بیماری ام اس【4 عارضه اصلی】 + عوامل ایجاد کننده ام اس

میزان فلج شدن بیماران ام اس [نشانه های بیماری MS] + درمان ام اس

بیماری ام اس چیست؟【 همه چیز در باره ام اس 】نشانه ها وعلائم آن

توهم بیماری ام اس【10 نشانه خاموش】حتما مطالعه کنید!!!-دکتر دهقانی

طب سنتی و درمان بیماری ام اس؛ قسمت اول: طبقه بندی شاخه ها

طب سنتی و درمان بیماری ام اس؛ قسمت دوم: راز جذابیت طب سنتی

طب سنتی و درمان بیماری ام اس؛ قسمت سوم: در بوته آزمایش

طب سنتی و درمان بیماری ام اس؛ قسمت چهارم: مصرف آگاهانه

طب سنتی و درمان بیماری ام اس؛ قسمت پنجم: درمانهای بررسی شده.

خرافات و واقعیتها در مورد ام اس (بخش دوم)

خرافات و واقعیتها در مورد ام اس (بخش اول)

پرسش و پاسخ: بیماری ام اس (مولتیپل اسکلروز)

درمان بیماری ام اس (مولتیپل اسکلروز)

بیماری ام اس چگونه پیشرفت می کند؟

چشم انداز (پیش آگهی) بیماری ام اس چگونه است؟

نحوه تفسیر ام آر آی مغز ام اس و راه های تشخیص آن

علایم بیماری ام اس (مولتیپل اسکلروز)

بیماری ام اس (مولتیپل اسکلروز) چیست؟

اینفوگرافیک: علایم بیماری ام اس یا مولتیپل اسکلروز

سوالات رایج درباره بیماری ام اس

طب مکمل در درمان بیماری ام اس

10 / 10
از 1 کاربر

اینستاگرام سایت

اینستاگرام سایت

@ClinicBrain