عواقب بیماری ام اس چیست؟ سوالی که ممکن است به ذهنتان خطور کند و میخواهید بدانید بیماری ام اس چه عواقبی دارد با ما همراه باشید.

مالتیپل اسکلروزیس (MS) چیست؟

ام اس چیست؟ ام اس مالتیپل اسکلروزیس (MS)یک بیماری مخرب پیشرونده و التهابی است . در بيماري ام اس، گلبول هاي سفيد كه نقش دفاع از بدن را به عهده دارند به دلايل نامشخصي اشتباها به ميلين ( غلاف هاي عصبي در سيستم عصب مركزي) ، به‌جاي يك عامل بيگانه، حمله ور شده و بيماري آغاز مي شود. زنان دو برابر مردان در معرض خطر قرار دارند. این بیماری اغلب بین 15تا 60 سالگی تشخیص داده می‌شودواحتمال ابتلا با داشتن سابقه این بیماری یا بیماری های زمینه ای دیگر یا اختلالات خود ایمنی در خانواده افزایش می یابد.

ام اس چه اثراتی بر بدن دارد ؟

ام اس چه اثراتی بر بدن دارد؟ ام اس نیز اثراتی بر بدن میگذارد که عبارت اند از:

دوبینی ومشکلات بینایی:

ضعیف‌ تر شدن دید می‌تواند صرفاً به دلیل خیره شدن طولانی‌مدت به صفحه رایانه یا بالا رفتن سن باشد. اما در برخی موارد نشانه ام اس است چون این بیماری می‌تواند باعث ملتهب شدن اعصاب بینایی شود. در صورت تار شدن دید یا حمله‌های دوبینی شدید بهتر است با پزشک مشورت کنید.

درد و اسپاسم عضلات:

 مبتلایان به بیماری ام اس اغلب دچار درد بی‌امان پا، خشک شدن عضلات و اسپاسم می شوند. به گفته انجمن ملی
‌ام اس در آمریکا، 55درصد مبتلایان درمرحله‌ای از زندگی دچار درد زیادی می‌شوند. علایم بیماری در زنان بیشتر از مردان است.

مشکل حافظه:

 ازآن جایی که ‌ام اس روی سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد، بروزمشکلات شناختی غیرمعمول نیست. احتمال رخ دادن اشتباهات در گفتار، حافظه، سختی در نظم بخشیدن به کارها یا کوتاه‌ تر شدن دامنه توجه هم وجود دارد. بااین‌حال تنها 5تا10 درصد از افرادی که بیماری ام اس آن ها تشخیص داده شده است دارای مشکلات شناختی هستند که به ‌طور چشمگیری می‌تواند روی زندگی روزمره آن‌ها تاثیر بگذارد.

مشکل مثانه:

 مشکل نگه‌ داشتن ادرارتنها نشانه پیری یا عارضه بعد از زایمان در خانم ها نیست. خوب است بدانید گاهی علایم ام اس شامل تکرر ادرار، تمایل شدید دفع ادرار یا بی‌اختیاری و اختلال عملکرد جنسی است.

عوامل ایجاد کننده ی ام اس

شاید به این فکر باشید که عوامل ایجاد کننده ی ام اس چیست؟!اکثر مشکلات مطرح شده در بالا نشانه های اولیه مربوط به ام اس هستند. به این معنی است که آنها به طور مستقیم ناشی از آسیب عصبی ناشی از حملات به غلاف میلین است. برخی از نشانه های اولیه را می توان به طور مستقیم با تلاش برای کاهش آسیب عصب و جلوگیری از حملات MS کاهش داد.


بیشتر بخوانید: توهم بیماری ام اس【10 نشانه خاموش】حتما مطالعه کنید!!!-دکتر دهقانی


با این حال، هنگامی که یک آسیب عصبی وجود دارد، علائم ثانویه می تواند ایجاد شود. علائم ثانویه ام اس در واقع عوارض رایج علائم اولیه MS هستند. نمونه هایی از جمله عفونت های دستگاه ادراری هستند که از عضلات ضعیف مثانه یا از دست دادن تون عضلانی که ناشی از ناتوانی در راه رفتن است، حاصل می شود. علائم ثانویه اغلب می تواند به طور موثر درمان شود، اما درمان منبع مشکل می تواند آنها را به طور کامل جلوگیری کند. همانطور که بیماری پیشرفت می کند، MS به ناچار برخی از نشانه های ثانویه را ایجاد می کند. علائم ثانویه اغلب می تواند به خوبی با دارو، سازگاری فیزیکی، درمان و خلاقیت مدیریت شود.

آیا ام اس درمان دارد؟

درمان بیماری ام اس چگونه است؟ آیا ام اس درمان دارد؟ ام اس يك بيماري پيش رونده به شمار مي رود ؛ به آن معنا كه در وضعيت ثابتي نمي ماند و هر روز پيشرفت مي كند. هرچند كه ام. اس از يك بيماري 'غير قابل درمان' به يك بيماري 'تا حدودي قابل درمان ' تبديل شده است اما هنوز براي كند كردن سير پيشرفت بيماري و ناتواني فرد مبتلا كارهاي زيادي انجام نشده است.اثرات ام اس در هر شخصی متفاوت بروز می کند. هر فرد یک مجموعه منحصر به فرد از علائم را تجربه می کند و به درمان به صورت فردی پاسخ می دهد. بنابراین، شما و پزشکانتان باید برنامه درمان خود را سفارشی کنید تا علائم ام اس خود را به طور خاص به عنوان پیشرفت بیماری یا عود بیماری تغییر دهید. یک برنامه درمان با دقت طراحی شده می تواند به مدیریت MS کمک کند.برخي داروها به منظور كاهش سرعت پيشرفت مولتيپل اسكلروزيس مانند اينترفرن ( آونكس ، بتاسرو