چکاپ رایگان مغز

 

تمام سردردها ناخوشایند هستند ولی بیشتر موارد سردرد مثل سردردهای تنشی و میگرنی خطری ندارند. اما گروهی از سردردها وجود دارند، مثل سردردهایی که براثر مصرف نادرست داروها و مسکن ها ایجاد می شوند، که مهم هستند و اگر به درستی با آن ها برخورد نشود می توانند مزمن شوند.

همچنین، موارد کمی ازسردرد وجود دارد که نشانه ای از عوامل زمینه ای بسیار مهم و بعضا همراه با خطر جانی برای بیمار است. ما در این مقاله میخواهیم در مورد اینگونه سردرد های مهم صحبت کنیم. البته اینگونه سردردها غیر شایع و گاها بسیار نادر هستند.

سردردهای خطرناک اکثرا به صورت ناگهانی رخ می دهند و با گذشت زمان شدت آن ها افزایش پیدا می کند. این سردردها در افراد مسن بیشتر دیده می شود. مهمترین انواع این سردردها عبارتند از:

 

1. خونریزی زیر عنکبوتیه(subarachnoid haemorrhage)

این مورد که شرایط بسیار حادی را ایجاد می کند وقتی روی میدهد که رگ های خونی کوچک در سطح مغز متلاشی می شوند. زیرعنکبوتیه فضای مهمی درون مغز است که خون رگهای پاره شده به درون آن میریزد.  بیمار دچار سردرد بسیار شدید و سفت شدگی در گردن می شود و ممکن است حتی بیهوش  شود. بهمین دلیل در پزشکی اصلی وجود دارد که هرگاه بیماری با سردرد مراجعه کرد و متوجه شدید که این بدترین و شدیدترین سردردی است که تا بحال تجربه کرده است حتما باید او را مورد بررسی کامل قرار دهید تا خونریزی زیرعنکبوتیه رد شود. البته این نوع سردرد نادر است.

 

2. مننژیت و انسفالیت

مننژیت نوعی عفونت در پرده های اطراف مغز است و انسفالیت  به عفونت خود مغز میگویند. عفونت مغز می تواند بر اثر وجود باکتری ها ، ویروس ها و یاقارچ هایی رخ دهد که خوشبختانه بسیار اندک هستند. این عوامل موجب سردردهای بسیار شدید و ناتوان کننده می شوند. اغلب بیماران احساس تهوع دارند و نمی توانند در نور بایستند. آن ها اغلب سفت شدگی گردن دارند و لذا نمیتوانند بقدری سر را خم کنند که چانه به سینه بچسبد. این بیماران اغلب بدحال و تب دار هستند و مکرر عرق میکنند. تب نشانه مهمی در این بیماران است و لذا اگر بیماری که دچار سردرد شده است تب داشته باشد حتما باید کامل بررسی شود.

 

3. آرتریت تمپورال

شریان تمپورال یکی از سرخرگ های مهم سطح مغز است و آرتریت به معنی التهاب این سرخرگ است. آرتریت تمپورال اغلب تنها در افراد بالای 50 سال مشاهده می گردد. علت آن التهاب شریان های شقیقه ها و پشت چشم است. این بیماری موجب درد در پشت پیشانی می شود (سردرد جلوی سر). معمولا سرخرگهای پیشانی حساس هستند و بیمار درد آن ها را هنگام شانه زدن مو حس می کند. این درد هنگام جویدن بسیار بیشتر می شود.آرتریت تمپورال سردرد مهمی است و اگر به موقع درمان نشود ممکن است موجب از دست دادن بینایی فرد شود.

 

4. تومور مغزی

تومورهای مغزی یکی از دلایل نادر در ایجاد سردرد هستند ، گرچه بیشتر بیمارانی که مدت زمان طولانی از سردرد رنج می برند و یا دارای سردرد های مقاوم و شدید هستند بتدریج نگران میشوند که نکند به تومور مغزی مبتلا باشند. اغلب بیمارانی که سردرد ناشی از تومور مغزی دارند در زمان بیدار شدن از خواب دچار سردرد می شوند و هر روز بدتر از روز قبل خواهند بود و سردرد ان ها هیچ گاه کمرنگ و یا ناپدید نمی شود.البته بسیاری از موارد سردرد خوشخیم مثل میگرن هم ممکن است صبح ها شدید باشد. این سردرد می تواند در هنگام سرفه و عطسه بدتر شود (البته سردردهای سینوسی و میگرنی هم میتوانند این خاصیت را داشته باشند.)

 

نکته:این ها چند نمونه از سردردهای مهم و خطرناک بودند. البته خوشبختانه شیوع این قبیل سردردها کم است و اکثر افرادی که دچار سردردهای شدید و طولانی هستند به هیچکدام از این موارد مبتلا نمی باشند. ولی با توجه به اهمیت آنها لازم است که افراد با علایم این قبیل سردردها هم آشنا باشند تا در موارد لزوم زودتر به پزشک متخصص مراجعه کنند.

 

نویسنده: دکتر مهدی دهقانی - متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

آدرس مطب: تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان نگار, ساختمان پزشکان نگار، طبقه همکف

تلفن: 88884489

 نقشه مطب

 ساعت کاری:

 شنبه: 10:30-14                          * برای آشنایی با سوابق علمی دکتر دهقانی کلیک کنید

 دوشنبه: 14-17                           * برای اطلاع از راههای تماس با دکتر دهقانی کلیک کنید

 چهارشنبه: 10:30-16                 * برای عضویت در سامانه پیامکی کلیک کنید

ارسال نظر

zahra : سردرد
1 1
سلام و خسته نباشید آقای دکتر من ب تشخیص خودتون سردردام میگرنی هستن شما یکی از داروهای رو ک تجویز کردین واسم پردنیزولون50 هستش از 1/2 شروع کردم در حال حاظرم صبحا 1/4 مصرف میکنم اما معمولا عصرا بازم سردرد میگیرم نظرتون چیه؟؟ ب نظرتون بیشترش نکنم؟؟!
مدیریت : پاسخ
2 1
سلام دارو رو زیاد نکنید. فقط ساعت مصرفش رو یک الی دو ساعت دیرتر کنید تا مدت زمان بیشتری اثرش بماند.
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 3 کاربر