خواب کافی  و بموقع میتواند در تنظیم نمودن بدن برای انجام فعالیت های روزانه تاثیر زیادی داشته باشد. خواب یکی از اصلی ترین نیازهای هر انسان است که بروز هر گونه اختلالی در آن میتواند عوارضی را برای بدن به همراه داشته باشد. در ادامه به برخی از روش های درمان اختلال خواب اشاره خواهیم نمود. از جمله روش های درمان اختلال خواب میتوان به دو روش کلی اشاره نمود که یکی از آنها درمان های پزشکی و دیگر تغییر سبک زندگی میباشد.

در ابتدا به درمان های پزشکی که یکی از موثرترین روش های دروان اختلال خواب است میپردازیم.  اولین دارویی که پزشکان برای افراد مبتلا به اختلال خواب تجویز میکنند داروهای خواب آور میباشد. داروهای خواب آور که بشکل قرص نیز هستند نسبت به نظر پزشک و در دوزهای مختلف تجویز میشوند که اتفاقا تاثیرات خوبی را برجای میگذارند. از دیگر داروهای مناسب برای درمان اختلال خواب میتوان به مکمل های ملاتونین،‌ داروهای آلرژی یا سرماخوردگی، داروهای مربوط به مشکلات سلامت زمینه ای، داروهای مروبط به دستگاه تنفسی و محافظ یا نایت گارد دندانی اشاره نمود.

روش های درمان اختلال خواب

از دیگر روش های درمان اختلال خواب که فرد را از مراجعه به پزشک بی نیاز میکند و تاثیر خوبی را نیز بر جای میگذارد،‌تغییرات سبک زندگی میباشد. در تغییرات سبک زندگی فرد باید مواردی که در زیر به آنها پرداخته ایم را رعایت نماید:

  • افرادی که با اختلال خواب مواجه هستند باید مصرف ماهی و سبزیجات را در رژیم غذایی خود بگنجانند و همچنین از مصرف شکر و قند زیاد پرهیز کنند.
  • با انجام حرکات ورزشی گوناگون میتوان تا حد زیادی از میزان استرس و اضطراب کاست که این کاهش  استرس و اضطراب به بهبود اختلال خواب خواهد انجامید.
  • فردی که با اختلال خواب مواجه شده است بهتر است تا برنامه خواب خود را تنظیم کند. بموقع و به اندازه کافی خوابیدن تاثیر خوبی را در بهبود اختلال خواب دارد.
  • افراد مبتلا به اختلال خواب بهتر است آب کمتری قبل از خواب بنوشند.
  • میزان استفاده از کافئین در افراد مبتلا به اختلال خواب باید کاهش یابد.
  • تنباکو و الکل نیز در اختلال خواب نقش موثری دارند. افرادی که مصرف تنباکو و الکل اعتیاد دارند بهتر است برای اینکه خواب با کیفیت تری را تجربه کنند میزان مصرف تنباکو و یا الکل را کاهش داده ویا بطور کامل قطع کنند.
  • غذاهایی که میزان کربو هیدرات در آنها بالا است یکی از موارد بروز اختلال خواب هستند. کاهش مصرف غذاهای کربوهیدرات دار و یا عدم استفاده از این نوع غذاها میتواند خوابی عمیق تر و با کیفیت تر را به ارمغان بیاورد.
  • مصرف گیاهان دارویی نیز یکی از روش های درمان اختلال خواب است که در طب سنتی از برخی گیاهان بدین منظور استفاده میشود. از جمله گیاهانی که برای درمان اختلال خواب تجویز میشود میتوان به بابونه، گل گاو زبان، گل بنفشه، تخم کدو، بهار نارنج و حتی آب اشاره نمود. البته میزان مصرف این داروهای گیاهی نیز باید توسط پزشک مشخص شود.

روش های درمان اختلال خواب

برای بهره مندی از بهترین روش های درمان اختلال خواب بهتر است به مراکز درمانی که از پزشکان متخصص در کادر خود برخوردار هستند مراجعه کنید و روند درمان را زیر نظر این پزشکان طی کنید تا  بتوانید نتیجه بهتر و موثرتری دریافت کنید.

به یاد داشته باشید که استفاده خودسرانه از دارو و هر گونه روش های درمانی که افراد غیر متخصص آنرا تجویز میکنند میتواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد. استفاده از دارو و روش های درمانی نادرست نه تنها نمیتواند برای درمان موثر باشد بلکه میتواند باعث بدتر شدن بیماری فرد شود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر

اینستاگرام سایت

اینستاگرام سایت

@ClinicBrain