بهترین مرکز نوروفیدبک کجاست؟

سوال فوق یکی از پرسش های شایع در افرادی است که بدنبال بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران و یا بهترین مرکز نوروفیدبک در ایران می گردند. میخواهیم بررسی کنیم که آیا اساسا چنین سوالی درست است یا خیر.

در مورد اینکه آیا بهترین مرکز نوروفیدبک یا بهترین بهترین مرکز نوروتراپی از نظر علمی معنا دارد یا خیر، باید به این نکات توجه کرد:

-نتیجه گیری در درمان نوروفیدبک به مرکزی که این درمان را انجام می دهد کاملا بستگی دارد. درمان نوروفیدبک شبیه دارو نیست که هر کسی تجویز کند، در پاسخدهیی مراجعه کننده نقش نداشته باشد. چرا که در درمان نوروفیدبک، پروتکل درمان نقش خیلی مهمی دارد. برای یک فرد خاص و یا یک بیماری خاص اگر سه مرکز مختلف نوروفیدبک انجام دهند، روش انجامشان با هم متفاوت خواهد بود. هر مرکز با توجه به ارزیابی های قبلی، میزان تجربه عملی، میزان اطلاعات علمی لازم در این حیطه و ابزارهای تشخیصی که دارد پروتکل می نویسد و لذا نتایج درمانی متفاوت خواهد بود.

 

-نکته دوم در انتخاب بهترین مرکز نوروفیدبک این است که ببینیم پروتکل های درمانی یک مرکز توسط چه فردی نوشته می شود و او چقدر در این حیطه تجربه و تخصص دارد. این نکته شاید مهمترین عامل برای انتخاب یک مرکز نوروفیدبک است. باید بررسی کنیم نویسنده و تصمیم گیرنده پروتکل درمانی چه گواهینامه های علمی کسب کرده و تحت نظر چه اساتیدی آموزش دیده است و چه جایگاه علمی در این حیطه دارد. طبیعتا بین فردی که مدارک علمی خود را از معتبرترین اساتید بین المللی و از سازمان های معتبری نظیر فدراسیون بیوفیدبک اروپا و یا دانشگاههای معتبر داخلی گرفته است، با فردی که آموزش خاصی ندیده یا نهایتا از هم رده خودش مطالبی فرا گرفته، تفاوت وجود دارد.

 

-نکته بعدی میزان تجربه و موفقیت یک مرکز است. بهترین مرکز نوروفیدبک طبیعتا تمایل دارد نتایج و تجربیات درمانیش را بصورت شفاف در اختیار مراجعه کنندگان قرار دهد. چرا که به عملکرد خود مطمئن است. انجام ارزیابی های بالینی قبل و بعد از درمان و ثبت عملکرد مغز بوسیله نقشه مغزی (QEEG) در حین درمان و به اشتراک گذاری این نتایج با سایر مراکز و مراجع، نکته مهمی است که ما را به انتخاب یک مرکز دقیق و علمی و معتبر رهنمون می کند.

 

-تجهیزات مورد استفاده در چنین مراکزی هم نقش مهمی در انتخاب ما دارد. بین مرکزی که از معتبرترین و به روز ترین تجهیزات درمانی موجود در دنیا استفاده می کند، با مرکزی که از تجهیزات متفرقه و بدون استاندارد استفاده می کند، حتما تفاوت وجود دارد. تجهیزات تایید شده توسط سازمانهای معتبر جهانی این اطمینان را به ما می دهند که آنچه بعنوان امواج مغزی تحت درمان قرار می گیرد، دقیقترین یافته هایی است که میتوان از مغز بدست آورد و فاقد آرتیفکت یا نویز ناشی از بد عملکردی سنسورها است.

 

-اینکه اپراتور درمانی چه کسی باشد هم بسیار مهم است. اپراتور درمانی یا نوروتراپیست به فردی می گویند که در طول جلسات درمانی همراه شما است، امتیاز گیری شما حین نوروفیدبک را رصد میکند، قبل یا بعد هر جلسه شرح حال تغییرات شما را می پرسد و در روند درمان دخالت می دهد، راهنمایی های عملی برای استفاده در منزل به شما می دهد و با شما مسیر درمان را طی می کند. چنین فردی اگر دارای تحصیلات و تخصص لازم در حیطه های روانشناسی باشد، می تواند راهنمایی های دقیقتر به شما نماید و به تسریع روند درمان کمک نماید.

 

در نظر گرفتن نکات بالا می تواند به شما در انتخاب بهترین مرکز نوروفیدبک کمک شایانی نماید. عوامل فوق همچنین ممکن است دلیل مهمی برای تفاوت در هزینه نوروفیدبک بین مراکز مختلف باشد. وقت گذاشتن برای تحقیق در مورد انتخاب بهترین مرکز نوروتراپی حتما ارزشمند است و به شما پیشنهاد می گردد.

 

برای اطلاع بیشتر در مورد هزینه های این مدل درمان میتدانید به مقاله هزینه نوروفیدبک چقدر است؟ مراجعه نمایید.