آناتومی

آناتومی عصبی بدن انسان از اجزای مختلفی همچون مغز،‌ نخاع، دستگاه های حسی و به طور کلی تمامی عصب هایی که این اجزا  و اندام ها را به یکدیگر متصل میکنند تشکیل شده است. آناتومی عصبی میتواند تمام بخش های بدن را به کنترل در بیاورد و در حقیقت فرمانی که از مغز صادر میشود از طریق این آناتومی به بخش های دیگر منتقل میشوند.

آناتومی عصبی سه عامل اصلی را در بدن انسان بر عهده گرفته است که حس، هماهنگی و همچنین حرکت میباشد. حس از مهمترین عملکرد های آناتومی بدن به شمار میرود که توسط گیرنده های حسی میتواند تمام اطلاعات ناشی از حرکت های بیرونی و همچنین درونی را به خوبی را دریافت نموده و سپس این تحرکات دریافت شده را از طریق نورن های عصبی به دستگاه عصبی مرکزی منتقل نماید.

از دیگر عملکرد های آناتومی هماهنگی میباشد. عمل هماهنگی با عبور تعداد زیادی اطلاعات حسی از داخل دستگاه عصبی مرکزی رخ میدهد. اطلاعات دریافت شده از هر عضو ابتدا بررسی شده و سپس مقایسه میگردند و در آخر نیز استفاده میشوند. این اطلاعات برای حافظه بمنظور ذخیره سازی نیز ارسال میشوند و یا حتی ممکن است این اطلاعات به فراموشی سپرده شوند. از جمله اجزا آناتومی عصبی بدن که عهده دار بخش هماهنگی میباشند میتوان نخاع، نورون ها و ماده خاکستری مغز را نام برد.

حرکت از عملکرد های آناتومی عصبی است که طی آن شبکه نورون های رابط که در دستگاه عصبی مرکزی واقع شده اند اطلاعات را مورد پردازش قرار میدهند و سپس اقدام به تحریک نورون وابرن میکنند. نورون وابرن که نام دیگر آن نورون حرکتی نیز میباشد سیگنال های عصبی را از ماده خاکستری دستگاه عصبی به سلول های هدف انتقال میدهند. سلول های هدف ممکن است هر عضله ای باشد که باید عضلات قلب، اسکلت، بافت غده و عضله صاف را نام برد.

از جمله بخش های مختلف آناتومی عصبی را میتوان نورون ها و سلول های نوروگلیا را نام برد. نام دیگر نورون ها سلول های عصبی است که با انتقال سیگنال الکتروشیمیایی بین بخش های مختلف بدن ارتباط برقرار میکند. سلول های نورگلیا نیز از جمله آناتومی عصبی هستند که وظیفه محافظت و همچنین تغذیه نورون ها را بر عهده دارند. دکتر مهدی دهقانی بهترین متخصص مغز و اعصاب در تهران میباشد که سالیان زیادی است در زمینه درمان انواع بیماری و اختلالات مغز و اعصاب فعالیت میکند و با تشخیص و درمان انواع بیماری ها در این زمینه آشنایی کامل دارد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر

پر بیننده ترین عناوین

بیماری ام اس چیست؟ آیا این بیماری قابل درمان است؟

عوارض نوروتراپی

هزینه ی نوروفیدبک و تعداد جلسات آن

بهترین متخصص مغزو اعصاب نورولوژی تهران

فیزیولوژی ستون فقرات

بهترین پزشکان فوق تخصص ستون فقرات تهران

5 بیمارستان برتر فوق تخصصی ستون فقرات تهران در سال 1399

بهترین کلینیک تخضصصی ستون فقرات و مغز و اعصاب در تهران

بهترین مرکز نوروفیدبک کجاست؟

هزینه نوروفیدبک چقدر است؟

🔴 نقشه مغزی در پانیک!

تحریک الکتریکی ترانس کرانیال (tDCS) چیست؟

روش انجام QEEG (نقشه برداری مغز)

کاربردهای QEEG (نقشه برداری مغزی):

نقشه برداری مغز (QEEG) چیست؟

چه افرادی از درمانهای نوروتراپی سود می برند؟

نوروتراپی چیست؟(آشنایی با روش های نوین درمان مغز)

درباره کلینیک نوروتراپی دکتر دهقانی در بیمارستان پیامبران

پانیک (حمله وحشت) چیست؟ اینستاگرام

توهم بیماری ام اس【10 نشانه خاموش】حتما مطالعه کنید!!!-دکتر دهقانی

سندرم تونل کارپ: اینستاگرام

آشنایی با بیماری: مننژیت

بیماری منیر: اینستاگرام

به تشخیص های دکتر گوگل اعتماد نکنید!

ریتالین: خوب، بد، زشت!

خرافات و واقعیتها در مورد ام اس (بخش اول)

تمرینات نرمشی برای مبتلایان به کمردرد + تصاویر

علایم و نشانه های اصلی پیرمغزی کدامند؟

دلایل سبکی سر و غش کردن

تمرینهای نرمشی مفید برای کاهش کمردرد

اینستاگرام سایت

اینستاگرام سایت

@ClinicBrain